Gdańsk: rusza tramwaj na Piecki – Migowo, zmiany w komunikacji

18 sierpnia 2015, 10:00 Infrastruktura

4, 5 kilometrów podwójnych torów, 8 przystanków – w tym pierwszy w Gdańsku PAT – wspólny peron autobusowo tramwajowy, a do tego m.in. przebudowa pętli Siedlce, skrzyżowania ulic Piekarniczej i Rakoczego i budowa estakady łączącej linię tramwajową z przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – to efekt trwającej 21 miesięcy i kosztującej 226 milionów złotych inwestycji realizowanej przez spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne. Planowany termin zakończenia budowy to 30 września.
Nowa linia tramwajowa, łącząca Śródmieście Gdańska z dzielnicą Piecki – Migowo, to inwestycja realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej etapu – III B. Linia przebiega od Pętli Siedlce wzdłuż ul. Kartuskiej przez ul. Nowolipie, ul. Rakoczego aż do przystanku Brętowo Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, gdzie po raz pierwszy w Polsce zastosowano rozwiązanie umożliwiające przesiadkę z tramwaju do pociągu na tym samym peronie. Obejmuje także odgałęzienia od ul. Rakoczego do ul. Bulońskiej.
Przypomnijmy: budowa kolejnej już nowej linii tramwajowej w Gdańsku trwała od jesieni 2013 roku (umowę z wykonawcą – konsorcjum firm MTM Gdynia oraz Rajbud Tczew podpisano 12 listopada). Inwestycję podzielono na dwa zadania – budowę odcinka  od Pętli Siedlce do przystanku PKM Brętowo, oraz budowę odnogi w ulicy Bulońskiej. Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 226 mln zł, z czego 122 mln zł to dofinansowanie z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Najłatwiej dostrzegalną częścią inwestycji jest zdecydowanie linia tramwajowa, ale zakres prac obejmował dużo więcej zadań. W ramach projektu całkowicie przebudowano skrzyżowanie ulic Piekarniczej i Rakoczego. Pętla Siedlce zmieniła się w węzeł integracyjny, uwzględniający ruch tramwajowy, autobusowy, pieszy i rowerowy, a wzdłuż ul. Nowolipie – Rakoczego pojawiła się droga rowerowa. Inwestycja obejmowała też budowę obiektów inżynierskich, w tym murów oporowych, estakad, przepustów, oraz przebudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych w ulicach Kartuska, Schuberta, Nowolipie i Rakoczego.

Zakończenie robót planowano na 30 września. Ostatni miesiąc realizacji inwestycji to przede wszystkim prace wykończeniowe i porządkowe.

Nową linię tramwajową obsługiwać będzie pięć najnowocześniejszych i najładniejszych w Polsce tramwajów PESA Jazz Duo.

Tramwaje PESA Jazz Duo są w całości niskopodłogowe i wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Każdy pojazd jest przygotowany do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową, osób niewidomych i niedowidzących. Wszystkie przyciski zostały opisane w języku Braille`a. Każdy pojazd ma też system komunikacji głosowej. Pojazdy kosztowały 54 mln zł. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej.

Po wprowadzeniu do ruchu pięciu nowych tramwajów PESA Jazz Duo, flota tramwajowa Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku liczy 125 pojazdów, z czego 95 to pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową. Stanowi to 76% całego taboru tramwajowego. Pod tym względem Gdańsk jest najlepszy w całej Polsce. Dla porównania w Warszawie wskaźnik ten wynosi 46%, w Krakowie 43%, a w Poznaniu 39%.

Otwarcie nowo wybudowanej linii tramwajowej powoduje szereg zmian w funkcjonowaniu dotychczasowych linii tramwajowych i autobusowych. zobacz szczegóły (31.74 KB)

Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku