GE liczy na inwestycje w polski offshore

28 października 2019, 11:00 Alert

GE Power podpisało z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju list intencyjny o współpracy przy inwestycjach w odnawialne źródła energii w Polsce, w tym morskie farmy wiatrowe.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay

Podpisany dzisiaj dokument rozszerza współpracę strategiczną, do której obie strony zobowiązały się w liście intencyjnym z 26 stycznia 2017 roku pomiędzy Ministerstwem Rozwoju a GE. Ma on otworzyć pole do wspólnego działania przy realizacji inwestycji w OZE. Do współpracy przy konkretnych projektach została zaangażowana Agencja Rozwoju Przemysłu. Obecnie jest finalizowana szczegółowa umowa między GE a ARP, która określi zakres dalszych działań.

Nowe pola współpracy

– Cieszę się, że polsko-amerykańska współpraca nabiera tempa. Od słów przechodzimy do czynów. Nasza współpraca jest coraz lepsza . Nie tylko na polu politycznym, bezpieczeństwa w ramach NATO, ale również w obszarze gospodarki czego przykładem jest współpraca z firmą General Electric. Myślimy o nowych polach do współpracy. Rozmawiamy o nowej erze współpracy z GE dotyczącej sektora energetycznego. Wykorzystania gazu, który chcemy traktować jako surowiec, który pozwoli na przejście do gospodarki niskoemisyjnej ale w coraz większym stopniu zależy nam na wykorzystaniu OZE – stwierdził Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Podkreślił, że Polska chce, aby OZE były podstawą naszej energetyki. – Chcemy aby w tych nowych technologiach wykorzystać doświadczenia GE. Zależy nam aby współpraca dotyczyła nie tylko dużych projektów ale również z małymi i średnimi firmami w Polsce. Szczególnym obszarem w OZE jest energetyka wiatrowa. Nie ukrywamy, że chcemy ją rozwijać, w szczególności morską energetykę wiatrową. Widzimy, że w obszarze offshore polskie firmy zacieśniają współpracę między sobą. Przykładem jest PGE i PKN Orlen. Budowa jest na potężną skalę. Może mieć znaczący wkład do naszego miksu energetycznego ale również w inwestycje. Projekt polskiego offshore’u może kosztować 100 mld złotych – dodał.

Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, zaznaczyła, że dywersyfikacja energetyczna jest ważnym elementem budowy bezpieczeństwa państwa. – Podpisanie listu intencyjnego umożliwi ściślejszą współpracę GE z Polską jako centrum morskiej energetyki wiatrowej – stwierdziła.

– Mamy nadzieję, że technologie, zwłaszcza w obszarze offshore, będą bardzo ciekawą propozycją dla Polski i polskiego rządu. Posiadamy technologię turbin wiatrowych o mocy 12 MW – Haliade-X. To największe innowacje dostępne na rynku, które chcemy wdrażać razem z naszymi partnerami. Pojedyncza 12 MW zapewni zasilanie ponad 16 tys. gospodarstw domowych i znaczące wpłynie na obniżenie emisji. Mam nadzieję, że offshore znajdzie odpowiednie miejsce w polskim mikście energetycznym – powiedział Sławomir Żygowski, prezes GE Power.

Piotr Stępiński

Sawicki: Czy offshore nie wypali jak kiedyś gaz łupkowy?