Giełda nazwisk pracuje. Kto w rządzie Szydło zajmie się sektorami strategicznymi?

6 listopada 2015, 12:39 Alert

(RMF FM)

Skład nowego rządu nie został jeszcze ostatecznie ustalony, ma to się stać w ciągu najbliższych kilku dni, jednak już teraz można z pewną dozą pewności powiedzieć kto w nim zasiądzie. Oto lista kandydatów.

Zgodnie z oczekiwaniami premierem ma zostać Beata Szydło. Ministrem Spraw Zagranicznych, według informacji RMF FM będzie partyjny autorytet w tej dziedzinie, były wiceminister tego resortu Wiktor Waszczykowski. Sprawami europejskimi w ministerstwie ma się zająć europoseł PiS Konrad Szymański.

Ministerstwo Obrony Narodowej przypuszczalnie trafi w ręce jednego z bardziej znanych posłów PiS, Antoniego Macierewicza. W poprzedniej kadencji zasłynął on jako szef Parlamentarnego Zespołu Smoleńskiego. Kandydatami na to stanowisko byli też Jarosław Gowin i gen. Roman Polko.

Radio RMF FM ustaliło, że na nowe stanowisko Ministra Energetyki najprawdopodobniej zostanie powołany Piotr Naimski. Uchodzi za osobę równie wyrazistą co Antonii Macierewicz, chociaż mniej znaną. Jest on zwolennikiem uniezależnienia się od sąsiadów. Będzie się zajmował zasobami naturalnymi i regulacjami dotyczącymi energetyki.

Na Ministra Gospodarki typowany jest Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK, syn Kornela Morawieckiego, legendarnego przywódcy „Solidarności Walczącej”, obecnie posła z listy Kukiz’15.

Teka Ministra Infrastruktury prawdopodobnie trafi w ręce Andrzeja Adamczyka. To małopolski poseł PiS, który ma wieloletnie doświadczenie w sejmowej komisji infrastruktury. Kontrkandydatem o dużo mniejszych szansach jest Jerzy Polaczek.

Ministerstwo Środowiska miałby objąć prof. Jan Szyszko, który był już ministrem. Mógłby go ewentualnie zastąpić poseł PiS Dariusz Bąk, który także jest leśnikiem.