Giełdowa wycena Bogdanki coraz niższa

6 listopada 2015, 08:42 Energetyka
Bogdanka szyb

Jak zauważa dzisiejsza „Rzeczpospolita”, tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni kurs Lubelskiego Węgla Bogdanka na warszawskiej giełdzie spadł o około 25 proc.

– Bogdanka utraciła płynność i suwerenność i wypadła z orbity zainteresowań inwestorów, którzy stawiali na duże, płynne, prywatne firmy – uważa cytowany przez gazetę Artur Iwański, szef biura analiz DM PKO BP.

– Nie wiadomo, jakie ceny ustali Enea w kontrakcie na dostawy węgla od Bogdanki ani jakie wolumeny będzie zamawiać. Istnieją też poważne obawy, że Bogdanka stanie się dla Enei platformą do rozbudowy grupy węglowej – tłumaczy zaistniałą sytuację Iwański.

– Enea musi obniżyć cenę zakupu węgla, w związku z czym oczekujemy, że średnia cena sprzedaży Bogdanki gwałtownie spadnie począwszy od roku 2016 – przewiduje na łamach dziennika Robert Maj, analityk Haitong Banku.

Jego zdaniem w 2016 roku ceny węgla w Bogdance spadną aż o 15 proc. i o kolejne 2 proc. w 2017 r. – napisała „Rz”.

– Z ostateczną oceną potencjału Bogdanki musimy poczekać, aż zobaczymy jej wyniki po kilku kwartałach po połączeniu z Eneą. Jeśli będą one zgodne z oczekiwaniami, to zaufanie inwestorów do spółki powinno wrócić – podsumowuje w gazecie sytuację spółki Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL