Hybryda OZE i magazynów energii w Australii

19 września 2019, 14:45 Alert
OZE energia słoneczna fotowoltaika
fot. pixabay.com

Francuski producent odnawialnych źródeł energii – Neoen zamierza wybudować w Australii Południowej gigantyczną, hybrydową instalację, składającą się z farmy słonecznej o mocy 1,2 GW, 600 MW farmy wiatrowej oraz instalacji magazynującej energię o łącznej mocy około 800 MW.

Plany zostały ujawnione przez ministra energii i górnictwa Australii Południowej – Dana van Holst Pellekaana, który dodał, że powyższy projekt o nazwie Goyder South jest uzależniony od budowy 560-milowego elektroenergetycznego połączenia międzysystemowego wschód-zachód z wiejskiej Australii Południowej do miasta Wagga Wagga w Nowej Południowej Walii.

Hybrydowy projekt firmy Neoen budowany będzie w trzech etapach. Pierwszy etap rozpocznie się już w tym roku bez względu na stopień zaawansowania budowy połączenia międzysystemowego. Będzie kosztował około 690 milionów dolarów i opierał się na wybudowaniu 1/3 mocy poszczególnych składowych instalacji.

Jest to już kolejny projekt francuskiej firmy w Australii. Wspólnie z Teslą odpowiedzialna była za uruchomienie w 2017 roku farmy wiatrowej w Hornsdale , która współpracuje z magazynem energii o mocy 100 MW oraz pojemności 129 MWh. Wykorzystana do magazynu bateria litowo – jonowa uznawana jest za największą pracującą baterię na świecie. Jednostka z Hornsdale była pod wieloma względami pierwszą na świecie, który wywołała powszechne zainteresowanie rynkiem magazynowania energii. Natomiast w sierpniu 2019 roku Neoen uzyskała zgodę rządu południowo-australijskiego na hybrydową instalację farmy wiatrowej i fotowoltaiki o łącznej mocy 275 MW wraz z magazynem o mocy 130 MW oraz 400 MWh pojemności.

Projekt Goyder South to jednak nie największa planowana instalacja współpracująca z magazynami energii w Australii. Niedaleko Tennant Creek w Australii Północnej planowana jest budowa farmy wiatrowej o mocy 10 GW wraz z jednostkami magazynującymi o pojemności 20 – 30 GWh. Instalacja ta ma być połączona z systemem elektroenergetycznym Singapuru i wspomagać jego pracę. Jest to największa taka inwestycja na całym świecie.

Energy Storage News/taiyangnews.info/Patryk Pietrzak

Partner BiznesAlert.pl SKME LogoBA + MEiL