Goldman Sachs: OPEC chce zgasić łupkową rewolucję

14 stycznia 2016, 12:30 Alert

(Trend/Piotr Stępińśki)

Siedziba OPEC

Kartel OPEC nie jest zainteresowany przywróceniem równowagi na rynku ropy ze względu na wydobycie w Stanach Zjednoczonych drogiej ropy łupkowej – uważają analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Ich zdaniem głównym powodem niechęci kartelu do zmniejszenia wydobycia jest konkurencja z USA o udziały w rynku.

– Stanowisko OPEC o odmowie zmniejszenia wydobycia wzmocniło się bardziej po tym jak latem ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych przy cenie ok. 60 dolarów wzrosło wydobycie – uważają analitycy banku w raporcie, na który powołuje się agencja Trend.

Na dzień dzisiejszy ustanowiona przez kartel kwota wydobycia wynosi 30 mln baryłek dziennie.

W trakcie ostatniego szczytu OPEC w grudniu jego państwom członkowskim nie udało się osiągnąć porozumienia o redukcji wydobycia w celu stabilizacji cen na rynku, które w ciągu 18 miesięcy systematycznie spadają ze względu na nadpodaż surowca.

Wcześniej media informowały, że OPEC może na początku marca zwołać nadzwyczajne posiedzenie dla omówienia kwestii spadków cen ropy.

Jak zauważają analitycy Goldman Sachs pomimo trudności finansowych, których doświadczają państwa członkowskie kartelu z powodu niskich cen surowca, zmniejszenie wydobycia w perspektywie długookresowej może doprowadzić do spadków dochodów z tytuły jego sprzedaży.

W związku z tym eksperci banku prognozują dalszy wzrost wydobycia ropy w ramach OPEC, które do końca tego roku wyniesie 640 tys. baryłek dziennie. Według oczekiwań głównym czynnikiem wzrostu stanie się w szczególności Iran.

Zgodnie z prognozami Goldman Sachs w 2016 roku Teheran zwiększy dzienne wydobycie średnio o 285 tys. baryłek ale pod warunkiem zniesienia sankcji w drugim kwartale.

Według analityków banku w bieżącym roku wydobycie OPEC wyniesie 31,978 mln baryłek dziennie a w 2017 roku wzrośnie do 32,152 mln.

Jak szacuje U.S. Energy Information Administration na koniec 2015 roku dostawy ropy naftowej z państw OPEC wyniosły 31,65 mln baryłek dziennie.

W zeszłym roku wolumen dostaw Arabii Saudyjskiej – największego na świecie wydobywcy i eksportera surowca w OPEC – wyniósł 10,02 mln baryłek dziennie. Według szacunków EIA Iran dostarczył 2,4 a Irak 4,08 mln baryłek dziennie.