Górnictwo: Połowa koncesji skończy się w ciągu dwóch lat

19 lutego 2019, 09:15 Alert

Aktualnie w Polsce obowiązuje 57 koncesji na wydobywanie węgla kamiennego oraz węgla i metanu. Siedem z nich wygasa w 2019 r., 19 kolejnych rok później, w tym koncesja PG Silesia. To dane z raportu „Górnictwo węgla kamiennego w Polsce 2017”. Jest to efekt połączenia danych statystycznych oraz badań własnych prowadzonych w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

fot. pixabay.com

Jak wynika z raportu, Polska Grupa Górnicza ma pięć koncesji kończących się w bieżącym roku. To są: Jankowice, Marcel, Rydułtowy, Marcel (część dawnego złoża Rymer), Anna 1 oraz czternaście w 2020 r.: Sośnica, Bolesław Śmiały/Łaziska, Staszic, Pokój, Halemba, Wieczorek, Wujek, Czeczott, Murcki, Mysłowice, Śląsk, Wesoła, Zabrze-Bielszowice, Ziemowit.

Z kolei w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w tym roku kończą się koncesje Budryk i Jas-Mos, a w 2020 r.: Borynia, Bzie-Dębina 2 Zachód, Zofiówka, Pawłowice.
Procentowo w tym roku kończy się 10 proc. koncesji, w 2020 r. – 37 proc., w latach 2021-2030 – 23 proc., w latach 2032-2065 kolejne 30 proc.

Raport „Górnictwo węgla kamiennego w Polsce 2017” zawiera dane obrazujące stan prawny obejmujący obszar pozyskiwania koncesji na prowadzenie działalności wydobywczej, bazę zasobową kopalń węgla kamiennego według polskiej klasyfikacji i powszechnie akceptowanego na świecie JORC Code, stan techniki i technologii eksploatacji złóż oraz uwarunkowania geologiczno-górnicze jej prowadzenia, stan bezpieczeństwa pracy, a także nakłady, koszty oraz wyniki ekonomiczne górnictwa węgla kamiennego i jego rolę w gospodarce kraju.

nettg.pl/CIRE.PL