Rz: Lubelszczyzna zamiast Śląska. Plan PSL utrzymania zatrudnienia w górnictwie

12 stycznia 2018, 06:30 Alert
kopalnia górnictwo
fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Na temat przedstawionego w czwartek przez lubelskich działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego pakietu rozwiązań, które mają pomóc zapewnić wykwalifikowanej kadrę dla planowanych na Lubelszczyźnie projektów węglowych – pisze „Rzeczpospolita”.

Plan PSL

Jak relacjonuje dziennik, lubelskie PSL proponuje, aby specjalistom z branży górniczej zapewnić warunki, które skłonią ich do przeprowadzki na Lubelszczyznę, gdzie kilku inwestorów planuje budowę nowych kopalń. Plan PSL zakłada, że zainteresowani przeprowadzką mieliby dostawać za darmo projekt domu pasywnego, ziemię pod jego budowę za złotówkę, a dodatkowo nawet 100 tys. zł na zagospodarowanie na nowym miejscu.

Jak mówi lider lubelskiego PSL Krzysztof Hetman, gotowy jest już projekt domu, a także propozycja rozwiązań formalnoprawnych odnośnie zasad przekazywania ziemi za złotówkę. PSL chce też rozmawiać z rządem na temat finansowego wsparcia dla tego pomysłu. Jak uzasadnia Hetman, rząd zamiast wypłacać zwalnianym ze śląskich kopalń górników odszkodowania oraz ponosić koszty ich przebranżowienia, mógłby zaproponować im jednorazowy dodatek na przeprowadzkę na Lubelszczyznę.

Nowe kopalnie na Lubelszczyźnie

„Rzeczpospolita” przypomina, że plany budowy nowej kopalni na Lubelszczyźnie mają między innymi Prairie Mining, które współpracuje China Coal (kopalni Jan Karski) oraz Balamara Resources. Natomiast działająca już w regionie Bogdanka ma już koncesję wydobywczą na nowe złoże Ostrów. Koncesję rozpoznawczą w tym regionie ma także Polska Grupa Górnicza.

Rzeczpospolita/CIRE.pl