Górnik: Ciepłownictwo czeka głęboka digitalizacja

3 czerwca 2020, 13:00 Energetyka
Górnik telekonferencja
Piotr Górnik. Fot. Bartłomiej Sawicki

– Kładziemy nacisk na produkcję energii i ciepła w sposób zero- lub niskoemisyjny. Ponad 90 procent wyprodukowanej przez nas energii jest wolna od CO2. Ciepłownictwo będzie zmierzać w stronę digitalizacji całego łańcucha dostaw i produkcji – powiedział Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska na konferencji „ECONSEC 2020: Gospodarka w obliczu zmian” zorganizowanej przez Europejskie Centrum Biznesu pod patronatem BiznesAlert.pl.

Podejście strategiczne

Piotr Górnik uważa, że pandemia ma wpływ na energetykę, ale nie zmienia podejścia strategicznego. – Jesteśmy skupieni na rynku ciepłowniczym. Klient poszukuje rozwiązań efektywnych i elastycznych. Klient przyzwyczaił się do korzystania drogą elektroniczną. Stare ciepłownictwo powoli odchodzi do przeszłości, w systemie, w którym klient jest na końcu tego łańcucha. Klient oczekuje czystego ciepła, dekarbonizacji i poprawy efektywności. Stąd kierunek dygitalizacji i wykorzystania ciepła odpadowego – powiedział.

Dyrektor zaznaczył, że do 2025 roku Fortum zrezygnuje z węgla przy produkcji ciepła, a w Polsce poszerzy produkcję paliw z odpadów. – W naszej elektrociepłowni w Zabrzu jest to 40 procent. Powiązania między systemem ciepłowniczym i energii elektrycznej będą rosnąć wraz z produkcją energii w skojarzeniu. Nadwyżki produkcji OZE mogą być wykorzystywane w sposób efektywniejszy, zmierzający w stronę czystych miast. W najbliższym czasie będziemy gotowi, aby przedstawić nowe działania inwestycyjne dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym waz z digitalizacją serwisów usługowych – powiedział.

– Rozwijamy naszą sieć ciepłowniczą, bierzemy udział w programie likwidacji niskiej emisji poprzez dołączanie do sieci. Uruchomiliśmy elektrociepłownie w Zawierciu – dodał.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Roszkowski: Polski węgiel jest nieopłacalny (WIDEO)