Górnik: Ciepłownictwo czeka głęboka digitalizacja

3 czerwca 2020, 13:00 Energetyka

– Kładziemy nacisk na produkcję energii i ciepła w sposób zero- lub niskoemisyjny. Ponad 90 procent wyprodukowanej przez nas energii jest wolna od CO2. Ciepłownictwo będzie zmierzać w stronę digitalizacji całego łańcucha dostaw i produkcji – powiedział Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska na konferencji „ECONSEC 2020: Gospodarka w obliczu zmian” zorganizowanej przez Europejskie Centrum Biznesu pod patronatem BiznesAlert.pl.

Piotr Górnik. Fot. Bartłomiej Sawicki
Piotr Górnik. Fot. Bartłomiej Sawicki

Podejście strategiczne

Piotr Górnik uważa, że pandemia ma wpływ na energetykę, ale nie zmienia podejścia strategicznego. – Jesteśmy skupieni na rynku ciepłowniczym. Klient poszukuje rozwiązań efektywnych i elastycznych. Klient przyzwyczaił się do korzystania drogą elektroniczną. Stare ciepłownictwo powoli odchodzi do przeszłości, w systemie, w którym klient jest na końcu tego łańcucha. Klient oczekuje czystego ciepła, dekarbonizacji i poprawy efektywności. Stąd kierunek dygitalizacji i wykorzystania ciepła odpadowego – powiedział.

Dyrektor zaznaczył, że do 2025 roku Fortum zrezygnuje z węgla przy produkcji ciepła, a w Polsce poszerzy produkcję paliw z odpadów. – W naszej elektrociepłowni w Zabrzu jest to 40 procent. Powiązania między systemem ciepłowniczym i energii elektrycznej będą rosnąć wraz z produkcją energii w skojarzeniu. Nadwyżki produkcji OZE mogą być wykorzystywane w sposób efektywniejszy, zmierzający w stronę czystych miast. W najbliższym czasie będziemy gotowi, aby przedstawić nowe działania inwestycyjne dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym waz z digitalizacją serwisów usługowych – powiedział.

– Rozwijamy naszą sieć ciepłowniczą, bierzemy udział w programie likwidacji niskiej emisji poprzez dołączanie do sieci. Uruchomiliśmy elektrociepłownie w Zawierciu – dodał.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Roszkowski: Polski węgiel jest nieopłacalny (WIDEO)