Gorzkowski: Nowoczesne państwo wymaga nowoczesnej infrastruktury

19 kwietnia 2015, 14:10 Drogi
droga w tunelu

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiele paneli dyskusyjnych będzie poświęconych sprawom infrastruktury. Jednym z najważniejszych zadań jakie stoi przed nowoczesnym państwem w zakresie rozwoju gospodarczego jest zapewnienie odpowiedniej jakości bezpiecznej infrastruktury.

– W krajach Trzeciego Świata szczególnie dobrze widać jak ważna do prowadzenia biznesu jest odpowiednia infrastruktura. Bezpieczne i przepustowe drogi, dostęp do bieżącej wody, energii elektrycznej, stabilnych, szerokopasmowych łącz internetowych – są to warunki niezbędne do rozwoju. Jakość infrastruktury jest obok obowiązującego prawa czy dostępności pracowników jednym z kluczowych kryteriów analizowanych przez globalne koncerny podczas decyzji o miejscu inwestycji w nowe zakłady produkcyjne – przekonuje w wypowiedzi dla naszego portalu Krzysztof Gorzkowski, dyrektor PR i marketingu Kapsch Telematic Services sp. z o.o.

Jego zdaniem dlatego bardzo ważne jest, że podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego temat ten jest poruszany, zarówno przez przedstawicieli świata biznesu jak i polityki, którzy mają duży wpływ na rozwój krajowej infrastruktury.

– Jeżeli Polska ma być gospodarczą bramą łączącą Zachód ze Wschodem oraz Północ z Południem Europy, do czego jesteśmy predestynowani, patrząc na nasze umiejscowienie na mapie, musimy mieć infrastrukturę, która temu zadaniu sprosta, zwłaszcza w zakresie transportu – twierdzi Gorzkowski. – Warto pamiętać, że nowoczesna infrastruktura to nie tylko fizyczne obiekty – drogi, mosty czy tunele, ale powiązane z nimi otoczenie prawne czy usługi, które zapewnią bezpieczne korzystanie z nich.

Zdaniem dyr. Gorzkowskiego dlatego ciesząc się z sukcesów, jakimi niewątpliwie jest budowa w ostatnich latach autostrad i dróg ekspresowych, nieustannie postulujemy objęcie ich jednolitym elektronicznym systemem poboru opłat.

– Pozwoli on na gromadzenie funduszy na dalszą rozbudowę dróg oraz na zapewnienie bezpieczeństwa ich użytkownikom, poprzez monitoring przez Krajowy System Zarządzania Ruchem – stwierdza Gorzkowski. – Sama droga to tylko część sukcesu, trzeba jeszcze mieć możliwość szybko na nią wjechać i ją opuścić, zamiast stać w wielogodzinnym korku.

Współistnienie zarówno prywatnych jak i państwowych odcinków autostrad nie powinno być przeszkodą do jednolitego systemu opłat – to państwo ma w swoim ręku narzędzia, pozwalające na rozwiązanie tej sytuacji.

– Użytkownik powinien po prostu bezproblemowo korzystać z nowoczesnych i bezpiecznych dróg – kończy Krzysztof Gorzkowski.

Przedstawiciele Kapsch Telematic Services w debatach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Podczas drugiego dnia tego wydarzenia, 21 kwietnia br.  przedstawiciele firmy wezmą udział w czterech debatach o rozwoju infrastruktury oraz CSR. Marek Cywiński, dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services, weźmie udział w dyskusjach na temat przyszłego rozwoju dróg w Polsce oraz inwestycji w infrastrukturę ogólnoeuropejską (s. konferenc. 6, godz. 9.30-11; s. konferenc. 5, godz. 11.30-13);  Krzysztof Gorzkowski, PR & Marketing Manager spółki, zabierze głos w debacie o roli CSR we współczesnym środowisku gospodarczym (s. konferenc. 4, godz. 13.30-15); Ewa Wolniewicz-Warska, Country Sales Manger, będzie mówić o implementacji inteligentnych systemów transportowych w miastach (s. konferenc. 11, godz. 13.30-15).

W trakcie wszystkich paneli będzie istniała możliwość zadania pytań prelegentom oraz przeprowadzenia wywiadów po wystąpieniach.