Gowin: Polska prowadzi poważne rozmowy o atomie z Francuzami

8 marca 2021, 16:30 Alert
PENTAX Image
Elektrownia jądrowa

Firmy francuskie są wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy odnośnie atomu – powiedział wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP). Dodał, że Francuzi mają doświadczenie w obszarze tzw. małych reaktorów.

Polska, Francja i atom

Wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z PAP powiedział, że Polska musi szybko podjąć wiążące decyzje, jeżeli chodzi o rozwój energetyki jądrowej. – Firmy francuskie znajdują się wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy – przyznał.

Dodał jednak, że jeszcze jest za wcześnie, by przesądzać, z kim Polska będzie realizować inwestycje w energetykę jądrową.

PAP przypomina, że w przyjętej przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada się, iż w 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, Polska planuje budować tylko nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Atom w Belgii jednak do lamusa