Grecy zatrzymują prywatyzację w sektorze gazowym

18 czerwca 2015, 07:04 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Tranzyt gazu przez Grecję - projekty. Grafika: Breugel.

Jak poinformował grecki minister reformy przemysłowej, ochrony środowiska oraz energetyki Panagiotis Lafazanis rząd w Atenach zamierza pozostawić gazową spółkę DEPA jako własność państwa i rezygnuje z jej prywatyzacji. W przypadku operatora greckiego systemu transportu gazu spółkę DESFA po przyjęciu decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej konkurencji rząd będzie chciał także pozostawić ją pod kontrolą państwa.

Ogłoszony w 2013 roku przetarg na sprzedaż DEPA zakończył się fiaskiem po tym jak główny pretendent do zakupu spółki – rosyjski Gazprom w ostatnim etapie konkursu nie przedstawił wiążącej oferty. Nieoficjalnie to Bruksela i Waszyngton miały zablokować transakcję ze względów politycznych. Dla Rosjan pośrednictwo Grecji jest kluczowe dla realizacji projektu Turkish Stream, pozwalającego potencjalnie ominąć Ukrainę w tranzycie gazu na południe Europy.

W tym samym czasie ogłoszono konkurs na prywatyzację spółki DESFA. Wówczas 66 procent jej udziałów kupiła za 400 mln euro azerska spółka SOCAR. Jednakże do tej pory Komisja ds. Konkurencji UE nie wydała decyzji pozwalającej sfinalizować transakcję. Azerowie są zainteresowani udziałami w greckim systemie przesyłu gazu, ponieważ do tego kraju będzie docierał gaz z ich złóż Szach Deniz za pomocą gazociągów Korytarza Południowego.

– Przedstawiciele pracowników (wspomnianych greckich spółek – przyp. red.) wyrazili swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek formy prywatyzacji zarówno DEPA jak i DESFA, wskazując na poważne, negatywne konsekwencje ich możliwej sprzedaży na gospodarkę, konsumentów oraz zatrudnienie. Wyrazili także swój kategoryczny sprzeciw wobec liberalizacji rynku dystrybucji gazu ziemnego promowanej przez poprzedni rząd zwracając uwagę na ryzyko znacznego zwiększenia wzrostu cen dla konsumentów – poinformowała służba prasowa greckiego ministerstwa energetyki. Liberalizacja rynku gazu jest elementem implementacji unijnego prawa energetycznego zawartego w trzecim pakiecie.

– Lafazanis stwierdził, że DEPA powinna i pozostanie jako własnością publiczną. W odniesieniu do spółki DESFA po wydaniu przez Komisję ds. Konkurencji UE decyzji będą podejmowane wysiłki na rzecz aby utrzymać przez państwo pakiet kontrolny akcji spółki – czytamy w oświadczeniu prasowym.

Lafazanis obiecał pracownikom DEPA oraz DESFA, że kierownictwo ministerstwa będzie twardo bronić ich praw.