Greenpeace: Polska zyska na realizacji nowego porozumienia klimatycznego

22 kwietnia 2016, 11:15 Środowisko

Dziś w Nowym Jorku Premier Beata Szydło podpisze nowe globalne porozumienie klimatyczne wynegocjowane w grudniu ubiegłego roku podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu. W ocenie Greenpeace Polka podpisanie porozumienia przez rząd jest krokiem w dobrym kierunku. Jednocześnie ekolodzy postulują, by w ślad za nim poszło wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko na szczycie COP21
Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko na szczycie COP21

Wejście w życie porozumienia paryskiego i związana z nim transformacja sektora energetycznego może przynieść naszemu krajowi szereg korzyści – twierdzi Greenpeace Polska

– Pozwoli na przynajmniej częściowe ograniczenie strat, które może ponieść polska gospodarka w wyniku niedostosowania do zmian klimatu, oszacowanych jako tzw. koszty zaniechań na 120 miliardów złotych w okresie 2020-2030 i znacząco więcej w każdej kolejnej dekadzie. To oficjalne dane z Ministerstwa Środowiska uwzględnione w „Strategicznym planie adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020” – powiedziała Magdalena Zowsik, ekspertka Greenpeace ds. polityki energetycznej.

W ocenie ekologów wejście w życie globalnej umowy będzie także poważnym impulsem dla głębokich zmian gospodarczych w Polsce, obejmujących najważniejsze sektory gospodarki (energetyka i przemysł wydobywczy, budownictwo, rolnictwo). Dzięki inwestycjom w energetykę odnawialną i efektywność energetyczną w perspektywie dekady możliwe jest zwiększenie polskiego PKB o dodatkowe 0,5 proc.

Greenpeace zwraca jednocześnie uwagę, że coraz więcej państw decyduje się na rezygnację ze spalania węgla i przywołuje przykład Wielkiej Brytanii i USA. Jak podkreślają ekolodzy Brytyjczycy do 2025 r. mają zamknąć wszystkie elektrownie węglowe, a w Stanach Zjednoczonych od 2009 r. zamknięto lub przeznaczono do zamknięcia ponad dwieście elektrowni węglowych.

-Peabody, największy producent węgla w Stanach Zjednoczonych, niedawno złożył wniosek o upadłość. Z drugiej strony intensywnie rozwija się energetyka odnawialna. Inwestują w nią kolejne państwa, w tym także Chiny, które są światowym liderem w inwestycjach w energetykę wiatrową i słoneczną – podkreśla Greenpeace.

W uch ocenie rozwój rozproszonej energetyki opartej na OZE również Polsce przyniesie ogromne korzyści: podniesie bezpieczeństwo energetyczne Polski i stworzy tysiące nowych miejsc pracy.

– Pani Premier powinna podpisane porozumienie przełożyć na czyny. Właśnie teraz Ministerstwo Energii pracuje nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Mamy nadzieję, że zmiany w ustawie będą korzystne, szczególnie dla rozwoju rozproszonej energetyki obywatelskiej i polskie rodziny otrzymają sprawiedliwe wsparcie w postaci gwarantowanych cen na energię produkowaną w przydomowych mikroinstalacjach – mówi Magdalena Zowsik.

Źródło: Greepeace