Grenlandia nie chce Chińczyków przy złożu rudy żelaza. Poszuka nowego kontrahenta

25 listopada 2021, 07:00 Alert

Naalakkersuisut, naczelny organ wykonawczy i rząd Grenlandii, odebrał chińskiej firmie licencję na wydobycie przy złożu rudy żelaza w pobliżu Nuuk. – Licencja firmy London Mining Greenland, na mocy której od 2015 roku działał chiński importer węgla i żelaza General Nice, nie zostanie przedłużona – czytamy w rządowym oświadczeniu.

Grenlandia. Fot. Wikimedia Commons
Grenlandia. Fot. Wikimedia Commons

London Mining Greenland zbankrutowało w 2015 roku, a spółka General Nice przejęła kontrolę nad projektem kopalni Isua. 23 października 2013 roku wydał pozwolenie na eksploatację rudy żelaza na obszarze w zachodniej Grenlandii, ale do dziś kopalnia nie powstała.

– Nie możemy zaakceptować tego, że licencjobiorca wielokrotnie nie dotrzymuje uzgodnionych terminów. Nie możemy też ignorować faktu, że uprawniony, pomimo wielokrotnych upomnień, nie deponuje uzgodnionych kwot. Jeżeli posiadacz praw autorskich nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, należy dać szansę innym. To podstawowa zasada ustawy o zasobach mineralnych – powiedziała minister infrastruktury Naaja H. Nathanielsen.

Minister podkreśliła, że zasady w ustawie o zasobach mineralnych zostały stworzone po to, aby określić reguły wydobycia, jego postęp i generować dochody. – Naalakkersuisut poważnie traktuje rozwój surowców i rozważa tylko poważne partnerstwa – dodała.

Rząd Grenlandii zapowiedział, że obszar wydobycia zostanie zaoferowany nowym zainteresowanym firmom. – Urząd ds. zasobów mineralnych poszuka nowych kandydatów po zakończeniu procedury zwrotu – czytamy w oświadczeniu.

Reuters/Jędrzej Stachura

USA i Unia ogłaszają metalowy pakt przeciwko Chinom