Grenlandia blokuje możliwości poszukiwania węglowodorów w trosce o klimat

19 lipca 2021, 10:15 Alert
Grenlandia. Fot. Wikimedia Commons
Grenlandia. Fot. Wikimedia Commons

Rząd Grenlandii zdecydował o zablokowaniu możliwości wydawania nowych licencji poszukiwawczych węglowodorów na wodach Arktyki.

Nowy socjaldemokratyczny rząd Grenlandii, który pełni swoje funkcje od kwietnia 2021 roku, zadecydował o wprowadzeniu moratorium na wydawanie nowych licencji na poszukiwanie węglowodorów na wodach wokół wyspy. Minister zasobów naturalnych Grenlandii, Naaja Nathanielsen powiedziała, że ​​pomimo dużych potencjalnych rezerw ropy leżących na zachodnim wybrzeżu, uważa cenę wydobycia ropy za „zbyt wysoką” w obliczu zmian klimatycznych.

– Ten krok został podjęty w trosce o naszą naturę, rybołówstwo, przemysł turystyczny i skoncentrowanie naszej działalności na zrównoważonym potencjale – powiedziała Nathanielsen.

Według badań geologicznych, na zachodnich wodach Grenlandii znajdują się wydobywalne zasoby ropy naftowej o wolumenie 18 mld baryłek. Obecna zmiana nastąpiła niespełna półtora roku po tym, gdy poprzedni rząd przyjął nową strategię dotyczącą węglowodorów, która zakładała otwarcie tych obszarów na inwestorów zagranicznych. Wydobycie węglowodorów miało pomóc uniezależnić się gospodarczo od Danii. Grenlandia jest jej terytorium zależnym.

Grenlandia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną i stuprocentowe oparcie generacji energii na źródłach odnawialnych do 2030 roku.

S&P Platts/Mariusz Marszałkowski

Fedorska: Największe skarby Grenlandii pozostaną pod ziemią