Powrót Grety Thunberg. Będzie kolejny protest ostrzegający przed kryzysem klimatycznym

13 stycznia 2021, 08:30 Alert
Greta Thunberg. Źródło:Flickr
Greta Thunberg. Źródło:Flickr

Aktywiści klimatyczni przygotowują się do następnej globalnej mobilizacji na rzecz klimatu. Ich protest został zaplanowany na 19 marca. Obrońcy klimatu domagają się natychmiastowych działań w obliczu kryzysu klimatycznego. – Należy działać tak szybko, jak tylko to możliwe – mówi Greta Thunberg, szwedzka aktywistka.

Szybkie działanie

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny podaje, że podczas nadchodzącego strajku aktywiści chcą podkreślać przede wszystkim konieczność podjęcia natychmiastowych działań w obliczu kataklizmów oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, które dotknęły w zeszłym roku wielu regionów – od pożarów pustoszących Australię, Amerykę Północną i Amerykę Łacińską, przez susze w Afryce, po huragany niszczące Amerykę Środkową i Azję Południowo-Wschodnią.

– Stanowisko nauki jest jasne – zmiana klimatu zaostrza katastrofy naturalne, sprawiając, że stają się one silniejsze, częstsze, intensywniejsze i tym samym bardziej niszczycielskie. Kryzys klimatyczny to nie odległa katastrofa. Fale upałów, susze, powodzie, huragany, osunięcia gruntów, wylesianie, pożary, utrata miejsca zamieszkania i rozprzestrzenianie się chorób – z tym wszystkim osoby najbardziej dotknięte przez zmianę klimatu mierzą się z rosnącą częstotliwością już dziś. Nasze życie zależy od podjęcia natychmiastowych działań – mówi João Duccini, aktywista klimatyczny z Brazylii.

– Minęło pięć lat od podpisania porozumienia paryskiego i trzy lata, od kiedy opublikowany został alarmujący raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wiele państw z całego świata poczyniło pozornie ambitne deklaracje redukcji emisji netto do zera. Takie puste obietnice mogą jednak być bardzo niebezpieczne: wywołują one poczucie, że podejmowane są dostateczne działania, co nie jest prawdą, gdyż wyznaczone przez państwa cele są pełne dziur, kreatywnej księgowości i założeń niezgodnych z głosem nauki – zaznacza Maya Ozbayoglu z Polski.

Do obrońców klimatu znów dołącza Greta Thunberg, która podkreśla potrzebę szybkiego działania w czasie kryzysu. – Gdy twój dom się pali, nie czekasz dziesięć, dwadzieścia lat, nim zadzwonisz po straż pożarną. Przeciwnie, zaczynasz działać tak szybko, jak tylko możesz – mówi Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny/Jędrzej Stachura

MSK wzywa do solidarności wobec kryzysu klimatycznego