Grupa Górnicza kontynuuje restrukturyzację. Kolejny majątek trafi do SRK

27 lipca 2016, 11:00 Alert

(CIRE.PL)

W Polskiej Grupie Górniczej trwają prace związane z wydzieleniem części majątku kopalni Ruda Ruch Pokój w celu przekazania go do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Według informacji PGG do SRK mają być przekazane szyby Otylia i Wanda oraz zakład przeróbczy. Funkcję tego drugiego szybu zgodnie z planami spółki ma być ograniczona do jazdy ludzi i pompowania wody, a wydobyciem nim urobku ma się zakończyć do 1 stycznia 2017 r.

PGG analizuje również możliwości zwiększenia wydobycia na Ruchu Pokój, co ma pomóc w poprawie wyników finansowych. Wydobycie w całości ma być kierowane na Ruch Bielszowice.

Od 1 lipca trzy rudzkie kopalnie: Pokój, Bielszowice oraz Halemba-Wirek zostały połączone w kopalnię zespoloną pod nazwą Ruda. Efektem połączenia ma być m.in. lepsze wykorzystanie infrastruktury oraz przekazanie do SRK zbędnego nieprodukcyjnego majątku. Tym samym kopalnia ma zmniejszyć swoje koszty.

Wraz z planowanym na przyszły rok przekazaniem części majątku dawnej kopalni Pokój do SRK, do spółki restrukturyzacyjnej przejdzie też część pracowników (nie tylko z Pokoju, ale prawdopodobnie również z innych kopalń PGG), by tam skorzystać z osłon socjalnych – urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbczych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych.

PGG nie podała dotąd, jak duża grupa pracowników odejdzie do SRK wraz z majątkiem Pokoju. W niedawnym sondażu chęć dobrowolnego odejścia z pracy z wykorzystaniem osłon socjalnych zadeklarowało ponad 4,8 tys. spośród ok. 32 tys. pracowników PGG. Spółka zapewnia, że nie zamierza zwalniać pracowników – redukcja zatrudnienia nastąpi tylko w ramach porozumienia, na podstawie dobrowolnych odejść pracowników w momencie przekazania wydzielonego majątku do SRK.

Spośród deklarujących chęć odejścia, 3916 pracowników dołowych wyraziło zainteresowanie urlopami górniczymi, 419 urlopami dla pracowników zakładów przeróbki węgla, zaś 502 pracowników powierzchni chciałoby odejść po otrzymaniu jednorazowych odpraw pieniężnych.

Obecnie w kopalniach PGG, w związku z utworzeniem od 1 lipca kopalń zespolonych, trwa wdrażanie nowych schematów organizacyjnych oraz optymalizacja zatrudnienia na powierzchni. Część działów w kopalniach związanych z produkcją i sprzedażą węgla jest łączonych i dostosowywanych do nowych schematów organizacyjnych. W skali całej firmy zniknie kilkadziesiąt etatów kierowniczych i dyrektorskich. Zmiany personalne odbywają się płynnie, na zasadach wewnętrznych przesunięć oraz częściowo odejść na emerytury.

W związku z optymalizacją zatrudnienia część pracowników powierzchni kopalń otrzyma propozycję przekwalifikowania. Przejdą do innych działów kopalń lub otrzymają propozycję pracy fizycznej. Natomiast dla pracowników dołowych proces tworzenia kopalń zespolonych jest praktycznie niezauważalny.

Kopalnie zespolone w PGG powstały 1 lipca br. Ich utworzenie ma pozwolić na obniżenie kosztów wydobycia oraz zlikwidowanie niewykorzystanej infrastruktury zarówno na powierzchni jak i pod ziemią. Integracja stworzy też warunki do lepszego wykorzystania złóż i koordynacji frontów wydobywczych oraz da szansę na lepsze wykorzystanie kadry zarządzającej i dozoru.

Z początkiem kwietnia Kompania Węglowa (obecnie PGG) przekazała już do SRK likwidowaną kopalnię Anna w Pszowie, wraz z grupą ok. 1,3 tys. pracowników.