Grupa Wyszehradzka będzie rozmawiać m.in. o reformie UE i energetyce

21 lipca 2016, 07:00 Alert
Grupa Wyszehradzka

(KPRM)

Sytuacja w Unii Europejskiej po Brexicie oraz perspektywy reformy Wspólnoty będą głównymi tematami rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w czwartek, 21 lipca  w Warszawie.

Spotkanie będzie okazją podjęcia kwestii funkcjonowania Unii Europejskiej po Brexicie oraz perspektywy reformy UE, w kontekście planowanego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej (15 września w Bratysławie), które będzie poświęcone tej tematyce. Szefowie rządów odniosą się również do bieżących wyzwań w istotnych obszarach sektorowych m.in. polityki migracyjnej, funkcjonowania rynku wewnętrznego, polityki energetycznej i klimatycznej.

Polska prezydencja w V4

1 lipca 2016 r. Polska objęła roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

Polska prezydencja w V4 koncentruje się przede wszystkim na bieżących sprawach europejskich. Wśród priorytetów polskiej prezydencji znajdują się:

  • silny głos Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej: koordynacja agendy europejskiej i współpraca w zakresie kluczowych wyzwań,
  • wzmocniony dialog – budowanie synergii: rozwijanie współpracy w wymiarze regionalnym,
  • bezpieczeństwo i stabilność regionu: zacieśnianie współpracy w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa,
  • tożsamość i wizerunek Grupy Wyszehradzkiej: społeczny wymiar współpracy oraz efektywne strategie komunikacyjne,
  • spójność i powiązania: wzmacnianie spójności oraz rozwijanie współpracy Grupy Wyszehradzkiej przy ulepszaniu połączeń transportowych.