Grzegorczyk: Repolonizacja banków ułatwia pożyczki na węgiel

5 kwietnia 2017, 10:50 Energetyka

Podczas 25. Konferencji Energetycznej EuroPOWER odbył się panel poświęcony restrukturyzacji i zmianie charakteru polskiej gospodarki. Głównym patronem medialnym jest BiznesAlert.pl. Na temat Planu Morawieckiego wypowiedział się prezes Taurona.

Konferencja EuroPOWER, fot. BiznesAlert.pl


– To mój prywatny pogląd. Każdy duży plan musi budzić kontrowersje. Natomiast Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju przełamuje mocno zakorzenione paradygmaty jak podział na dobrze rozwinięty zachód i rolniczy, niedorozwinięty wschód – ocenił Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron. – Ponadto rezygnuje ona z doktrynerstwa na rzecz konkretnych rozwiązań.

– Kluczowym elementem repolonizacji był sektor bankowy. Ma to przełożenie dla Taurona. Każda spółka musi się finansować. Jeżeli decyzje kredytowe są podejmowane poza granicami Polski, jeżeli są one motywowane nie biznesowo, ale pewnymi zasadami korporacyjnymi, typu: „nie finansujemy spółek wydobywających węgiel”, to ta sytuacja jest niekorzystna dla każdej spółki energetycznej – powiedział Grzegorczyk. – Renacjonalizacja tego sektora to bardzo dobra informacja. Z bankami z siedzibą w Polsce rozmawiamy o biznesie, a nie o ideologii.

– Rozmowy na ten temat trwają. Jesteśmy bardziej w środku, niż na początku – przyznał prezes. – Jeżeli Polski Fundusz Rozwoju wspiera Tauron, to znaczy, że realizowana jest Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju działa – powiedział prezes.

– Historia Taurona pokazuje, że proponowana integracja pionowa wydobycia węgla ze sprzedażą energii jest słuszna. Trudne przejęcie Kopalni Brzeszcze pokazało, że to był dobry ruch – ocenił Grzegorczyk.