Grzegorczyk: Oczekiwania wobec spółek państwowych są inne niż wobec prywatnych

13 grudnia 2019, 08:15 Energetyka
img_8298
Źródło: Tauron

Spółki kontrolowane przez Skarb Państwa z sensie finansowym będą mniej efektywne niż prywatne, ponieważ stawiane są wobec nich inne oczekiwania – mówił w czwartek w Karpaczu prezes spółki Tauron Filip Grzegorczyk.

Wypowiedź Filipa Grzegorczyka

Grzegorczyk wziął udział w dyskusji dotyczącej własności prywatnej i państwowej w funkcjonowaniu biznesu, w ramach IV Forum Przemysłowego odbywającego się w Karpaczu (Dolnośląskie). Prezes Taurona przyznał, że efektywność spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa może być mniejsza niż firm, w których dominujący właścicielem jest właściciel prywatny. „Każdy akcjonariusz jest w spółce po to by realizować swój interes; prywatni akcjonariusze też nie mają dokładnie takich samych celów biznesowych – jeden chce szybko zrealizować zyski, a inny pozostać w spółce na długi czas” – mówił.

Dodał, że Skarb Państwa kontrolując spółkę ma na względzie nie tylko efektywność biznesową, ale też takie „elementy jak profil społeczny, czy realizacja pewnych działań zmierzających do odpowiedzialności biznesu”. „Dlatego w sensie czysto finansowym te spółki będą mniej efektywne niż spółki prywatne, bo wobec tych spółek stawia się inne oczekiwania” – mówił prezes.

Grzegorczyk przypomniał przy tym, że w Polsce nie ma przepisów, które uprzywilejowują spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. „Trzeba też pamiętać, że to spółki obciążone bagażem decyzji z przeszłości. Na przykład w 2012 r. zapadła decyzja o budowie elektrowni węglowej za 6,2 mld zł; przychodząc do zarządu ta inwestycja jest w połowie zrealizowana, to jaki ja mam dylemat – „zaorać” wydane 4 mld zł albo skończyć budowę” – mówił prezes.

Grzegorczyk zwrócił też uwagę, że od kilkunastu lat w Polsce jest polityczny konsensus dotyczący prywatyzacji 50 – 100 największych spółek Skarbu Państwa. „Nad każdą z tych spółek poszczególne rządy zachowały kontrolę” – podkreślił Grzegorczyk.

Polska Agencja Prasowa

Grzegorczyk: Tauron nie chce zamknąć kopalń