Gullgren: 5G stwarza wielkie możliwości dla naszych państw i firm (ROZMOWA)

8 listopada 2019, 10:00 Bezpieczeństwo

Potrzebujemy wspólnego stanowiska UE w zakresie radzenia sobie z tymi wyzwaniami. Ogólnie rzecz biorąc, 5G oferuje ogromne możliwości i jest to dobra wiadomość dla naszych krajów, firm i obywateli – mówi ambasador Szwecji w Polsce Stefan Gullgren w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.

Stefan Gullgren foto Kristian Pohl
Stefan Gullgren foto Kristian Pohl

BiznesAlert.pl: Czy rozwój sieci 5G to biznes czy polityka?

Stefan Gullgren: 5G to technologia, która przy odpowiednim zastosowaniu będzie miała kluczowe znaczenie dla wydajności i konkurencyjności naszych gospodarek. Może także przynieść ogromne korzyści naszemu codziennemu życiu. Sprawi, że nasze miasta będą bardziej inteligentne, branża bardziej konkurencyjna, a życie łatwiejsze. Jednocześnie należy odpowiedzieć na ważne pytania o bezpieczeństwo, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwo. Z pewnością będzie to obejmować nie tylko wysiłki poszczególnych rządów. Potrzebujemy wspólnego stanowiska UE w zakresie radzenia sobie z tymi wyzwaniami. Ogólnie rzecz biorąc, 5G oferuje ogromne możliwości i jest to dobra wiadomość dla naszych krajów, firm i obywateli.

Jakie wymagania bezpieczeństwa spełniają firmy telekomunikacyjne w Szwecji? Jak patrzą na podejście Polski?

Obecne przepisy krajowe w Szwecji dotyczą całego bezpieczeństwa w komunikacji elektronicznej. Nie jest to ukierunkowane wyłącznie na określone technologie, jak 5G. Ustawodawstwo wymaga między innymi, aby działania spełniały wymagania dotyczące niezawodności działania. Aby spełnić wymagania związane z bezpieczeństwem dotyczące częstotliwości, rząd niedawno przedstawił parlamentowi projekt ustawy o ochronie bezpieczeństwa Szwecji w zakresie użytkowania radia.

Jakie są perspektywy wprowadzenia Ericssona w 5G w Polsce? Czy obejmuje budowę fabryki?

Ericsson prowadzi znaczącą i ważną działalność w Polsce, zwłaszcza w dziedzinie badań i rozwoju, w której zatrudnia ponad 2000 inżynierów. Ericsson otworzył niedawno pierwszą sieć testową 5G w Warszawie, która pokazuje, że technologia działa już w Polsce, ze szwedzką pomocą.

Jak Szwecja ocenia potencjał polskiego rynku?

Polska jest kluczowym partnerem Szwecji, w tym w zakresie współpracy handlowej i inwestycyjnej. Nasza wymiana handlowa stale rośnie. Tylko w 2018 roku szwedzki eksport do Polski wzrósł o 21 procent, a nasz import towarów z Polski również rośnie. Szwedzki biznes angażuje się na polskim rynek poprzez znaczne inwestycje. W ostatnich latach inwestycje rosły w naszym łańcuchu wartości. Szwedzkie firmy inwestują w badania i rozwój, innowacje oraz zaawansowaną produkcję. Widzą dalszy potencjał wzrostu w nadchodzących latach. Szwedzkie firmy postrzegają klimat inwestycyjny w Polsce jako korzystny, a nasze stosunki dwustronne są dobre. W działalności ambasady koncentrujemy się na zrównoważonym rozwoju, energii, zrównoważonym transporcie miejskim i telekomunikacji, w których naszym zdaniem istnieje duży potencjał do pogłębienia współpracy między naszymi krajami i społecznościami biznesowymi.

Jakie są owoce rozmów z udziałem naszych premierów?

Niedawna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Sztokholmie potwierdziła silne i strategiczne partnerstwo między naszymi krajami. Jednym z fundamentów tego partnerstwa jest wspólny interes w tworzeniu warunków dla innowacji w naszych gospodarkach, a tym samym sprawienie, że będą one coraz bardziej konkurencyjne. Wspólny interes dotyczy również wzmocnienia konkurencyjności UE poprzez rozwój rynku wewnętrznego. Rozwój 5G jest częścią tych wysiłków, a także wysiłków na rzecz przyspieszenia wdrażania koncepcji inteligentnych miast i ogólnie zrównoważonych rozwiązań infrastrukturalnych. We wszystkich tych obszarach widzę doskonałe możliwości współpracy między Szwecją a Polską.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik