GW: Kluczowe spółki Gazpromu objęte sankcjami USA

2 września 2016, 06:00 Alert

Jak poinformował serwis Wyborcza.biz, wśród ponad 100 nowych rosyjskich firm objętych sankcjami USA znalazło się kilkanaście spółek Gazpromu.

1 września Departament Skarbu USA podał informację o rozszerzeniu sankcji na Rosję za agresję wobec Ukrainy, oświadczając jednocześnie, że Stany Zjednoczone będą kontynuować presję na Rosję do czasu wypełnienia przez nią w pełni umów z Mińska o wstrzymaniu walk w Donbasie i przywróceniu kontroli Ukrainy nad jej terytoriami.

fot. Gazprom

Wsród firm, do których nie wolno eksportować towarów i usług służących do eksploatacji złóż ropy i gazu w Arktyce i podmorskich złóż na dużych głębokościach znalazło się kilkanaście spółek Gazpromu. Są wśród nich ważne firmy zajmujące się przesyłem gazu w Rosji, Gazprom fłot – flota statków do przewozu ropy i LNG, spółki telekomunikacyjne Gaztelekom i Gaz swjaz oraz Centrex Europe Energy and Gas – austriacką spółkę rosyjskiego koncernu handlująca gazem w Europie Środkowej – czytamy w serwisie Wyborcza.biz.

Sankcje dotyczą też kilku spółek Gazprombanku – jednego z największych rosyjskich banków, wśród których jest szwajcarska filia banku oraz firmy zajmujące się produkcją instalacji dla elektrowni jądrowych – koncern OMZ i czeska Skoda JS – podaje serwis.

Wyborcza.biz/CIRE