Hakerzy: Niemiecki system wyborczy jest podatny na ataki

12 września 2017, 10:15 Alert
niemcy
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

W oprogramowaniu używanym do zbierania głosów podczas wyborów w Niemczech wykryto luki, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów – ostrzega “Die Zeit”. – Możliwości ataku i niedostatki w sferze bezpieczeństwa przekroczyły nasze oczekiwania – ocenili specjaliści.

Problem dotyczy programu PC-Wahl, który służy do przekazywania danych z głosowania z lokalnych komisji do innych instytucji. Według grupy hakerów Chaos Computer Club w systemie istnieją poważne luki, które umożliwiają włamanie się do niego. Nie podali jednak, na jakich zmian mogą dzięki temu dokonać.

Będzie aktualizacja

Twórcy PC-Wahl bronią swojego produktu, który będzie wykorzystany w czasie zaplanowanych na 24 września wyborów parlamentarnych. – W najgorszym wypadku może to spowodować wątpliwości. Będziemy mieli niewłaściwy wynik w internecie, ale na kartach do głosowania nadal będzie prawidłowy – powiedział Volker Berninger, autor programu.

W ocenie Dietera Sarreithera, odpowiedzialnego za czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów, nie ma możliwości, by hakerzy zmienili ostateczne wyniki głosowania. Z kolei niemiecka komisja wyborcza zapowiedziała, że do rozpoczęcia wyborów PC-Wahl zostanie zaktualizowany. Wprowadzone mają zostać także dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak weryfikacja telefoniczna.

„FP”: Rosyjscy hakerzy nie pokonają niemieckiej demokracji

„Die Zeit”/Politico.eu