Hedegaard: To kraje zdecydują o miksie energetycznym ale my wprowadzimy odpowiednie regulacje środowiskowe dla gazu łupkowego

7 października 2013, 12:46 Energetyka

Biznes rozumie nasze wysiłki w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym – powiedziała w Warszawie Connie Hedegaard, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu w wypowiedzi udzielonej podczas konsultacji przed szczytem klimatycznym w Warszawie (COP 19) cytowanej przez Wirtualny Nowy Przemysł.

Hedegaard przekonuje, że globalne porozumienie klimatyczne jest możliwe i powinno opierać się na międzynarodowym systemie, który mógłby zacząć działać od 2020 roku. W kontekście zmniejszania emisji mówiła także o regulacjach dla sektora gazu łupkowego.

– Nie sądzę, żeby decyzja ws. wydobywania gazu łupkowego mogła zapaść na szczycie klimatycznym. Nie rozmawiamy o konkretnych technologiach, ale oczywiście są to zagadnienia, którymi zajmujemy się w Unii Europejskiej. Niemniej, to poszczególne kraje członkowskie decydują o tzw. miksie energetycznym. Jeżeli zechcą włączyć gaz z łupków, to jedynie musimy zapewnić, by nie popełnić błędów środowiskowych – oceniła unijna komisarz.