font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna OZE Węgiel 5 listopada, 2013 godz. 13:33   
REDAKCJA

Hedegaard: UE na Szczycie Klimatycznym będzie się domagać większych limitów przed 2020 rokiem

Connie Hedegaard

Program środowiskowy ONZ (UNEP) ostrzega, że emisje gazów cieplarnianych na ziemi są wciąż za wysokie. Uznaje, że międzynarodowym celem klimatycznym powinno być utrzymanie poziomu globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza. Raport UNEP będzie zapewne jednym z tematów omawianych podczas Szczytu Klimatycznego w Warszawie.

– To kolejny apel o działanie klimatyczne który pokazuje, że świat nie współpracuje wystarczająco mocno. Złe wieści z raportu pokazują, że obecne ograniczenia emisji to za mało dla zatrzymania niebezpiecznych zmian klimatu. Dobra wiadomość jest taka, że mamy możliwość działania ale czas się kończy. Jednakże część z tych rozwiązań jest oczywista – zwiększanie efektywności energetycznej, rozwój OZE i reforma wsparcia dla energetyki konwencjonalnej – ocenia Komisarz UE do spraw zmian klimatu Connie Hedegaard.

– Raport pokazuje, że kraje rozwijające się odpowiadają za prawie 60 procent emisji, co podkreśla że świat nie zwalczy zmian klimatu bez uczciwego udziału wszystkich gospodarek – dodała. Obecnie kraje rozwijające się mają taryfę ulgową w ramach swiatowych zobowiązań klimatycznych.

Hedegaard zapowiedziała, że w ramach walki ze zmianą klimatu Unia europejska będzie naciskać na podjęcie środków na rzecz zwiększenia zobowiązań klimatycznych jeszcze przed 2020 rokiem.