Hedegaard: UE na Szczycie Klimatycznym będzie się domagać większych limitów przed 2020 rokiem

5 listopada 2013, 13:33 Energetyka

Program środowiskowy ONZ (UNEP) ostrzega, że emisje gazów cieplarnianych na ziemi są wciąż za wysokie. Uznaje, że międzynarodowym celem klimatycznym powinno być utrzymanie poziomu globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza. Raport UNEP będzie zapewne jednym z tematów omawianych podczas Szczytu Klimatycznego w Warszawie.

– To kolejny apel o działanie klimatyczne który pokazuje, że świat nie współpracuje wystarczająco mocno. Złe wieści z raportu pokazują, że obecne ograniczenia emisji to za mało dla zatrzymania niebezpiecznych zmian klimatu. Dobra wiadomość jest taka, że mamy możliwość działania ale czas się kończy. Jednakże część z tych rozwiązań jest oczywista – zwiększanie efektywności energetycznej, rozwój OZE i reforma wsparcia dla energetyki konwencjonalnej – ocenia Komisarz UE do spraw zmian klimatu Connie Hedegaard.

– Raport pokazuje, że kraje rozwijające się odpowiadają za prawie 60 procent emisji, co podkreśla że świat nie zwalczy zmian klimatu bez uczciwego udziału wszystkich gospodarek – dodała. Obecnie kraje rozwijające się mają taryfę ulgową w ramach swiatowych zobowiązań klimatycznych.

Hedegaard zapowiedziała, że w ramach walki ze zmianą klimatu Unia europejska będzie naciskać na podjęcie środków na rzecz zwiększenia zobowiązań klimatycznych jeszcze przed 2020 rokiem.