Hinkley Point C: Brytyjski projekt jądrowy później i drożej

26 czerwca 2017, 06:30 Alert
Hinkley Point C. Fot. EDF Energy
Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

Budżet elektrowni Hinkley Point przekroczy pierwotnie zakładane wydatki o 1 – 3 mld euro, a sama budowa może opóźnić się o kolejne 2 lata informuje francuski dziennik Le Monde.

Według Le Monde pierwsze wnioski z przeprowadzonego audytu projektu wykazały, że termin planowanego zakończenia budowy Hinkley Point C w 2025 roku jest zagrożony i realizacja tego przedsięwzięcia może potrwać 2 lata dłużej. Przekroczenie budżetu może wiązać się z wydłużeniem czasu pracy nad projektem. Realizator, francuski EDF, odmówił komentarza.

Hinkley Point C to pierwsza nowa elektrownia jądrowa w Wielkiej Brytanii od kilkunastu lat. Projekt boryka się z opóźnieniami i jest krytykowany za mechanizm wsparcia – kontrakt różnicowy- czyli ustaloną, gwarantowaną cenę energii, która jest wyższa od notowanej obecnie na giełdzie.

Hinkley Point

Pod koniec września 2016 roku doszło do podpisania umowy między rządem Wielkiej Brytanii a francuskim EDF w sprawie rozbudowy elektrowni jądrowej Hinkley Point. Po zakończeniu tego przedsięwzięcia ma ona zapewnić 7 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną i pomóc wypełnić lukę po zamknięciu ostatnich elektrowni węglowych w 2025 roku. Wstępne porozumienie o budowie nowej elektrowni brytyjski rząd zawarł z EDF w 2013 roku.

Projekt rozbudowy elektrowni Hinkley Point wart 18 mld funtów w południowo-zachodniej Anglii realizuje brytyjska spółka-córka francuskiego EDF, EDF Energy i chiński koncern China General Nuclear Power Corporation (CGN), który ma 33,5 procent udziałów w przedsięwzięciu.

Reuters/Bartłomiej Sawicki