Hiszpania, Francja i Niemcy uruchamiają wspólny projekt na rzecz zielonego wodoru

14 stycznia 2021, 10:45 Alert
Farma PV fot. Pixabay
Farma PV fot. Pixabay

Hiszpania, Francja i Niemcy uruchomiły wspólny projekt „HyDeal”, w ramach którego wodór z Półwyspu Iberyjskiego będzie eksportowany do dwóch największych gospodarek w Unii Europejskiej.

Bez wodoru neutralnego dla klimatu przemysł stalowy i chemiczny nie będzie w stanie osiągnąć neutralności klimatycznej. Jednak zielony wodór był dotychczas dostępny tylko w niewielkich ilościach po wysokich cenach. Polityka i biznes zgadzają się, że to musi się szybko zmienić. Projekt „HyDeal” ma na celu wniesienie w to znaczącego wkładu. Celem jest dostarczenie dużych ilości zielonego wodoru z Hiszpanii do klientów we Francji i Niemczech po konkurencyjnych cenach.

– Za „HyDeal” kryje się konkretny projekt inwestycyjny, za pomocą którego chcemy zbudować cały łańcuch wartości dla produkcji zielonego wodoru na dużą skalę. Zaczyna się od systemów fotowoltaicznych, przechodzi przez elektrolizery, a kończy na pierwszych dużych klientach firmy Anker w przemyśle i energetyce ”- powiedział Thierry Lepercq, były menadżer we francuskiej firmie energetycznej Engie i główny inicjator projektu.

Handelsblatt/Michał Perzyński