OZE w Hiszpanii na 100 procent do 2050 roku

15 listopada 2018, 06:00 Alert

Rząd Hiszpanii chce przyjąć ambitny plan transformacji energetycznej w kraju. Do 2050 roku Madryt planuje zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 100 procent. Rządowi zależy przede wszystkim na maksymalnym zmniejszeniu emisyjności gospodarki Hiszpanii.

Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

Według projektu przepisów dotyczących zmian klimatycznych i transformacji energetycznej, do 2050 roku Hiszpania planuje zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o 90 procent w porównaniu do poziomu emisji z 1990 roku.

W celu realizacji powyższych planów, rząd Hiszpanii zobowiązuje się instalować co roku co najmniej 3 GW nowych mocy w ramach energetyki wiatrowej i solarnej przez następne 10 lat. Jak informuje The Guardian, Hiszpania chce wstrzymać wydawanie nowych zezwoleń na wydobycie węglowodorów i paliw kopalnych. Rząd planuje zamknąć większość kopalń węgla i będzie się starał przeprowadzić ten proces „bezboleśnie” dla górnictwa. Będą wprowadzone programy dla górników, dające możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę oraz przekwalifikowania się na zawody z sektora „zielonej energetyki” i środowiska.

Około 20 procent budżetu państwa zostanie przeznaczone na działania związane z minimalizacją skutków zmian klimatycznych. Decydenci przewidują, że do 2025 roku te środki będą stale rosnąć. – Projekt hiszpańskiej ustawy jest doskonałym przykładem paryskiej umowy – skomentowała plan transformacji Christiana Figueres, była Sekretarz Wykonawcza UNFCCC.

Władze kraju oraz instytucje publiczne będą mogły wynajmować budynki tylko z wysokim poziomem efektywności energetycznej oraz o praktycznie zerowym zużyciu energii. W ciągu najbliższych 11 lat Hiszpania planuje poprawić wskaźnik efektywności energetycznej o 35 procent.

The Guardian/Patrycja Rapacka