Hiszpańska fotowoltaika odnotowuje historyczne rekordy

6 kwietnia 2020, 15:00 Alert
oze energia słoneczna

Hiszpański operator sieci energetycznych Red Electrica de Espana (REE) poinformował, że marcowa produkcja w elektrowniach słonecznych osiągnęła poziom 1,049 TWh. Jest to o 29,1 procent więcej niż przed rokiem.

Jest to dotychczasowy rekord Hiszpanii w produkcji energii słonecznej w skali miesięcznej. 29 marca 2020 roku o godzinie 12:09 fotowoltaika pokryła 25,6 procent zapotrzebowania na energię. Deweloperzy optymistycznie podchodzą do zbliżającego się lata i wiążących się z tym wynikami w produkcji PV. Według REE, jeżeli w marcu padają rekordy, czyli w miesiącu o średnim nasłonecznieniu, to zapowiada się dobre lato.

Na rekord wpłynęła dodatkowo zainstalowana moc w elektrowniach PV w 2019 roku, tj. ponad 4 GW. Ostatecznie Hiszpania posiada około 8 871 MW zainstalowanych w elektrowniach słonecznych. Poniższy wykres przedstawia ewolucję instalacji mocy PV w latach 2010-2019.

Operator REE przedstawił także na wykresie poziom produkcji energii PV (GWh) na przełomie 2018-2020 roku

Są to bardzo dobre wieści dla branży OZE, w tym PV. W ostatnim czasie branża musi się z zmagać z wąskim gardłami w dostawach komponentów i elementów do elektrowni. Hiszpania zderzyła się z zamknięciem fabryk w obliczu epidemii koronawirusa.

PV-tech.org/REE/Patrycja Rapacka