Hitachi ABB Power Grids podłączy do sieci farmę fotowoltaiczną w Witnicy

27 maja 2021, 12:00 Alert

Stacja elektroenergetyczna podłączy największą w Polsce i pierwszą niesubsydiowaną elektrownię fotowoltaiczną do krajowej sieci energetycznej. Instalacja w Witnicy rozpocznie produkcję jeszcze 2021 roku.

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

Firma Hitachi ABB Power Grids ogłosiła dziś, że została wybrana przez firmę Windtel do dostarczenia stacji elektroenergetycznej wysokiego napięcia, która ma przyłączyć do sieci farmę solarną o mocy 65MW, zlokalizowaną w Witnicy na północy Polski. Jest to aktualnie największa elektrownia fotowoltaiczna w kraju, a jej moc odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 22 500 polskich gospodarstw domowych. Jest to także pierwsza niesubsydiowana farma solarna w Polsce oraz pomoże osiągnąć w naszym kraju parytet sieciowy. Oznacza to, że alternatywne źródło energii może wytwarzać energię po koszcie niższym lub równym kosztowi dostępu do konwencjonalnych źródeł – czytamy w komunikacie.

– Cieszymy się, że zdobyliśmy to przełomowe zamówienie w szybko postępującym procesie przechodzenia Polski na energię odnawialną. Nasze rozwiązania w zakresie stacji elektroenergetycznych zapewniają, że moc generowana przez zmienne źródła energii, takie jak energia słoneczna, jest bezpiecznie i niezawodnie przekazywana do sieci energetycznej, nawet podczas zmiennej pogody, kiedy produkcja może gwałtownie rosnąć lub spadać – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający Biznesem Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi ABB Power Grids

Zamówienie dla Hitachi ABB Power Grids objęło dostarczenie stacji elektroenergetycznej 110 kV, zaprojektowanej w celu umożliwienia szybkiej instalacji i integracji farmy solarnej z lokalną siecią przesyłową. Firma Hitachi ABB Power Grids została wybrana ze względu na swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie w podłączaniu elektrowni wykorzystujących energię odnawialną do systemu przesyłowego zgodnie z krajowymi przepisami – podaje Hitachi ABB Power Grids.

Hitachi ABB Power Grids/Jędrzej Stachura

Hitachi ABB Power Grids chce ułatwić przesył energii z offshore na ląd