Hnatio: Im większe magazyny gazu, tym większe bezpieczeństwo energetyczne

18 marca 2019, 09:30 Alert

Spółka Gas Storage Poland jest przygotowana do rozbudowy pojemności magazynowych, których jest operatorem. Jeśli w niedługim czasie zapadną decyzje w tym zakresie, jesteśmy gotowi na rozbudowę pojemności magazynowych – powiedział Krzysztof Hnatio, prezes tej spółki z Grupy PGNiG podczas 39. Zjazdu Gazowników. Rozbudowa własnych pojemności pozwoli w przyszłości uniknąć konieczności zakupu pojemności magazynowych w krajach ościennych – dodał.

Flara gazowa. Fot. PGNiG
Flara gazowa. Fot. PGNiG

Magazyny gazu wpisują się w politykę bezpieczeństwa energetycznego państwa. Prezes Hnatio przypomniał, że w mającym w 2017 r. roku przypadku podania zawilgoconego gazu z kierunku wschodniego, normalne funkcjonowanie polskiego systemu gazowniczego zapewniło dostarczenie do niego gazu z magazynu w Mogilnie. Jedynie ten magazyn ma zdolność podania 750 tys. m sześć gazu na godz., co odpowiada ilości tego paliwa dostarczanej do Polski przez gazociąg jamalski. W stosunkowo krótkim czasie magazyn gazu w Mogilnie może być rozbudowany z obecnych 590 mln do ponad 1 mld m sześć. Widzimy również potencjał rozbudowy magazynów w Kosakowie i Wierzchowicach – powiedział Krzysztof Hnatio. Rozbudowa magazynu w Mogilnie pozwoliłaby znacząco zwiększyć prędkość zatłaczania i podawania gazu do systemu z obecnych 750 tys. do ponad 1 mln m sześc. na godz. Jest to znacznie więcej niż złożowy magazyn w Wierzchowicach. Według prezesa Hnatio analizując kierunek budowy magazynów gazu w Polsce należy przyjrzeć się, jakiego typu obiekty budowane będą w Europie. Niemcy i inne kraje planują budowę jedynie magazynów kawernowych. Nasz zachodni sąsiad planuje wydanie na to ok. 4 mld euro.

Kawernowe Podziemne Magazyny Gazu eksploatowane przez Gas Storage Poland wykorzystywane są zarówno w zimie, jak i w okresie letnim, biorąc pod uwagę szczytowe zapotrzebowanie na gaz. Gas Storage Poland nie chce skupiać się tylko na magazynowaniu gazu, ale rozważa możliwości magazynowania innych węglowodorów, gdyż taki jest trend w Europie i na świecie – powiedział Krzysztof Hnatio. Magazyny kawernowe posiadają cechy pozwalające magazynować w nich nie tylko gaz, ale również inne węglowodory.

Prezes Gas Storage Poland zwrócił również uwagę, że ceny magazynowania gazu w Polsce nie są wyższe od cen w Europie zachodniej, mając świadomość faktu, że podstawowe ciśnienie, przy którym podaje się gaz do systemu z magazynów w Europie Zachodniej jest niższe niż w Polsce.

CIRE.pl