Czy rakietowe HOMARy polecą dalej? Korea zmienia prawo
Rząd Republiki Korei planuje zmienić przepisy pozwalające na wydłużenie zasięgu eksportowanych pocisków rakietowych z 300 do 500 km. Polska jest jednym z użytkowników koreańskich rakiet balistycznych.
Rząd Korei wstępnie zatwierdził zmiany przepisów dotyczących warunków eksportu broni rakietowej dalekiego zasięgu. Chodzi głównie o możliwość zwiększenia zasięgu eksportowanych pocisków rakietowych. Dotychczas, zgodnie z międzynarodową konwencją o kontroli eksportu technologii rakietowych (Missile Technology Control Regime – MTCR), zasięg eksportu pocisków rakietowych do innych krajów musi zostać ograniczony do 300 km zasięgu, a waga części bojowej rakiety nie przekraczać 500 kg.
Według Koreańskich mediów Seul ma zamiar zmienić przepisy dotyczące eksportu na wniosek jednego z krajów Zatoki Perskiej, który jest użytkownikiem koreańskich systemów i zawnioskował o możliwość sprzedaży pocisków rakietowych o większym zasięgu w związku z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Użytkownikami systemów rakietowych K239 Chunmoo w tamtym rejonie są Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Arabia Saudyjska.
Polska również zakupiła systemy K239 nazywane w Polsce HOMAR-K. Na ich uzbrojeniu, poza pociskami o zasięgu 80 km są również rakiety balistyczne CTM-290 o zasięgu 290 km. Zmiana przepisów dotyczących eksportu koreańskich rakiet może pozwolić na poszerzenie asortymentu uzbrojenia polskich „Homarów” a jeszcze potężniejsze środki ogniowe, które będą stanowiły odpowiedz na rosyjskie Iskandery oraz białoruskie Polonezy.
hankyung.com / Mariusz Marszałkowski