FT: Huawei chce kupić zaufanie UE do jego technologii 5G

2 stycznia 2019, 12:00 Alert
huawei
fot. Flickr

Firma Huawei zobowiązała się zainwestować 2 mld dolarów w rozwiązanie poważnych zagrożeń bezpieczeństwa, które zdaniem Wielkiej Brytanii istnieją w jej sprzęcie i oprogramowaniu. UE stara się wzmocnić kontrolę potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa chińskich firm technologicznych w związku z rosnącymi obawami przed cyberprzestępczością ze strony Pekinu.

Bruksela chce wzmożyć starania o zmapowanie chińskiej infrastruktury elektronicznej z związku z presją Waszyngtonu, Berlina oraz Tokio. – Wiele podobnie myślących krajów jest coraz bardziej zaniepokojonych zachowaniem Chin cyberprzestrzeni – powiedział jeden z zachodnich dyplomatów, który wskazał na znaczenie technologię 5G w Europie.

W grudniu Meng Wanzhou, dyrektor finansowy Huawei i córka założyciela grupy telekomunikacyjnej, została zatrzymana na lotnisku w Vancouver po złożeniu przez USA wniosku o ekstradycję w sprawie rzekomego naruszenia sankcji wobec Iranu. Huawei odpowiedział, że nie jest świadomy żadnych wykroczeń ze strony pani Meng. Dyplomaci z UE twierdzą, że alarm o rosnącym zaangażowaniu chińskiego biznesu w kluczową infrastrukturę technologiczną wywołany przez takie kraje jak USA, Japonia i Australia, wiązał się z rosnącymi obawami Europejczyków.

Obawy o rosnącą chińską dominację były napędzane przez korporacyjne przejęcia, takie jak nabycie niemieckiego producenta robotów przemysłowych Kuku przez chińskie Midea za 4,5 miliarda euro w 2016 roku. Próby koordynacji wysiłków UE były jednak hamowane przez dążenie rządów do swobodnego zarządzania przetargami, takimi jak lukratywne aukcje widma 5G do sieci telefonii komórkowej. Huawei jest wiodącym kandydatem do dostarczania sprzętu 5G do tych sieci. – Problem polega na tym, że każdy kraj jest zainteresowany aukcją 5G, ponieważ jest to świetny biznes. Po tych aukcjach trzeba unikać sytuacji, w której cały kontynent zostanie z jednym dostawcą sprzętu – twierdzi unijny dyplomata.

Obawy związane z bezpieczeństwem wokół 5G wynikają z tego, że technologia ta może zostać głęboko osadzona w społeczeństwie poprzez wykorzystanie jej do zastosowań obejmujących zarządzanie drogami i pociągami, a także sterowanie urządzeniami gospodarstwa domowego. Dyplomaci twierdzą, że Bruksela może również odgrywać rolę w sprawdzaniu i podkreślaniu skutecznych środków bezpieczeństwa w obszarach takich jak przejrzystość łańcucha dostaw urządzeń, monitorowanie i inspekcje. Podkreślają, że podejmowanie racjonalnych środków ostrożności nie musi oznaczać ogólnych zakazów dla chińskich przedsiębiorstw, choć niektóre kraje już preferują twardą linię – Niemcy w zeszłym miesiącu zaostrzyły przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych w newralgicznych sektorach.

Financial Times/Michał Perzyński