Huragan Ida wywołał blackout w Nowym Orleanie. Ropa i gaz również cierpią

30 sierpnia 2021, 07:00 Bezpieczeństwo

Mieszkańcy Nowego Orleanu zostali odcięci od prądu. Entergy New Orleans, przedsiębiorstwo energetyczne i gazowe poinformowało, że w niedzielę wieczorem huragan Ida uszkodził osiem linii przesyłowych w regionie.

Huragan. Źródło: freepik
Huragan. Źródło: freepik

Intensywna burza spowodowała awarię wszystkich ośmiu linii przesyłowych w rejonie Nowego Orleanu. – To spowodowało nierównowagę obciążenia, która wymusiła wyłączenie całego wytwarzania energii w regionie – podkreśla rzecznik Entergy New Orleans Brandon Scardigli.

Ida zaatakowała w niedzielę i pozostawiła bez prądu ponad 614 tysięcy klientów Entergy w całej Luizjalnie. Huragan został sklasyfikowany jako anomalia kategorii czwartej, z wiatrami o prędkości 150 mil na godzinę. National Hurricane Center podało, że o godzinie 19.00 oko burzy znajdowało się około 25 mil na południowy zachód od Nowego Orleanu i 55 mil na południowy wschód od Baton Rouge. Huragan poruszał się na północny zachód z prędkością 10 mil na godzinę.

Najbardziej dotkniętymi obszarami są parafie Jefferson i Orlean, gdzie około 372 000 klientów Entergy jest pozbawionych prądu. Spółka pracuje nad przywróceniem zasilania. – Te naprawy nie zostaną ukończone dzisiaj – mówił Scardigli w niedzielę.

Warto dodać, że ostatnie anomalie pogodowe w USA wpływają na sektor naftowy i gazowy. Reuters podał, że w piątek firmy amerykańskie ograniczyły produkcję ropy naftowej o ponad 1,6 miliona baryłek, gdy potężna burza zaatakowała pola naftowe. Pod tym względem Ida powoduje większe straty niż huragan Katrina z 2005 roku.

Nola/Reuters/Jędrzej Stachura

Marszałkowski: Rosja płonie! Ile kosztują pożary Syberii?