IEO przedstawia uwagi do projektu nowelizacji ustawy o OZE

29 maja 2015, 09:00 Energetyka

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) przedstawił zbiór uwag do projektu nowelizacji ustawy o OZE, który dwa tygodnie temu zaprezentowało Ministerstwo Gospodarki. Do jutra można zgłaszać do MG uwagi w ramach konsultacji społecznych, których tematem jest projekt nowelizacji.

W swojej analizie IEO wskazuje, że zaproponowane w nowelizacji obniżenie wysokości pierwotnych taryf gwarantowanych dla wybranych technologii oraz wprowadzenie nowych przepisów określających sposób sprzedaży energii z mikroinstalacji, zwiększy koszty dla wszystkich technologii i uczyni takie inwestycje nieopłacalnymi.

Instytut zwraca uwagę, że przyjęte przez MG metody liczenia wysokości taryf gwarantowanych m.in. FiT nie uwzględniają realnego kosztu VAT na urządzenia, a resort wprowadza „destrukcyjną” dla inwestycji prosumenckich maksymalną stopę dyskonta na poziomie 3,58%.

Ponadto, według IEO, resort gospodarki do obliczenia referencyjnej wartości taryf gwarantowanych przyjął zaniżone koszty inwestycyjne i operacyjne, które „zmuszają w zasadzie wszystkich inwestorów do niezwykle uciążliwej i ryzykownej ścieżki ubiegania się o wyższą (realną) stawkę FiT”.

IEO podkreśla, że nawet w krajach o znacznie bardziej rozwiniętych i mniej ryzykownych rynkach, stopy dyskonta przyjmują znacznie wyższe wartości i podaje przykład zaakceptowanej przez Komisję Europejską w trybie notyfikacji stopy dyskonta dla prosumentów w Danii, która wynosi 10%.

– Proponowane przepisy zawierają wiele pułapek. Dla przykładu, skutek ekonomiczny przepisu o ograniczonej od góry ilości energii jaką po taryfie FiT ma zakupić zakład energetyczny będzie taki, że po przekroczeniu w danym roku progu określonego tzw. wskaźnikiem wykorzystania mocy zainstalowanej, właściciel mikroinstalacji będzie zmuszony oddać sprzedawcy zobowiązanemu energię po cenie z rynku hurtowego czterokrotnie niższej niż taryfa FiT. W istocie „nadwyżka” będzie bonusem finansowym dla sprzedawcy zobowiązanego – ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej.

Źródło: CIRE.PL