Ignitis kupiło farmy fotowoltaiczne w Polsce o mocy 170 MW

17 września 2020, 14:30 Alert

Firma energetyczna Ignitis kupiła farmy fotowoltaiczne o mocy 170 MW w Polsce od dewelopera Sun Investment Group.

Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay
Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

Zgodnie z warunkami umowy Sun Investment Group opracuje portfel projektów fotowoltaicznych w latach 2021-2023. Przychody z aktywów zostaną zabezpieczone 15-letnimi kontraktami różnicowymi w ramach polskiego mechanizmu aukcyjnego.

– Rozwój odnawialnych źródeł energii na rodzimych rynkach, w tym w Polsce, jest jednym z najważniejszych priorytetów zrównoważonego rozwoju w Ignitis Group. Umowa o zakupie farm fotowoltaicznych w Polsce umocni pozycję na dynamicznie rozwijającym się rynku energii odnawialnej tego kraju. System energetyczny naszego sąsiada ulega transformacji – zmniejsza się zależność od wytwarzania energii elektrycznej z węgla i przechodzi na zieloną energię – powiedział dyrektor generalny i prezes Ignitis Darius Maikstenas

– Cieszymy się, że w tym roku zawarliśmy największą transakcję dotyczącą farmy fotowoltaicznej w Europie Środkowej. Umowa z Ignitis Group jest dowodem na to, że znacząco przyczyniamy się do rozwoju zielonej energii w Europie. Pokazuje również, że współpraca międzynarodowa może znacząco wpłynąć na postęp w osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu – zerowego zanieczyszczenia i neutralności klimatycznej w 2050 roku – powiedział dyrektor generalny Sun Investment Group, Deividas Varabauskas.

Sun Investment Group opracowała i zbudowała projekty słoneczne w Europie o mocy 132 MW i jest jednym z największych deweloperów projektów solarnych w Polsce, działającym również na Litwie, w Hiszpanii i we Włoszech. Firma rozwija ponad 1 GW projektów PV w Europie.

ReNews/Michał Perzyński