Indie chcą wesprzeć Rosjan przy wydobyciu na Syberii

13 marca 2015, 10:51 Alert
Vankorneft
Vankorneft. Jeden z projektów Rosnieftu zagrożony przez sankcje

(Reuters/The Economic Times/Teresa Wójcik)

Hinduskie państwowe koncerny naftowe, ONGC Videsh Ltd. (OVL) i Natural Gas Corporation Ltd. (ONGC), rozpoczęły rozmowy z Rosnieftem w sprawie nabycia udziałów w złożach ropy i gazu w dwóch zagłębiach na Syberii. Informację potwierdził minister ropy Indii Dharmendra Pradhan. OVL negocjuje z rosyjskim koncernem przejęcie „znaczących” udziałów w dwóch syberyjskich złożach ropy. Rozmowy są na wstępnym etapie, ale wzbudziły duże zainteresowanie. Minister  Pradhan nie powiedział wprawdzie, które pola naftowe są  przedmiotem negocjacji z Rosnieftem, ale anonimowe źródła z New Delhi, cytowane przez The Economic Times ujawniły, że Rosnieft chce zbyć Hindusom pewne udziały w polach Wankor i Jurubczeno-Tokomskoje.

Decyzja polityczna w sprawie transakcji miała zostać podjęta podczas oficjalnej wizyty Putina w Indiach w grudniu 2014 roku, ale wówczas pewne różnice pomiędzy dwoma stronami przeszkodziły formalnemu podpisaniu memorandum. Nieco wcześniej przed tą wizytą, Rosnieft oferował do nabycia 10 proc. udziałów pola Wankor w północnej Syberii, gdzie wydobycie rozpoczęto w sierpniu 2009 roku.

W listopadzie 2014 r. Rosnieft potwierdził, że sprzedał  owych 10 proc. udziałów w Wankor chińskiej spółce zależnej  China National Oil & Gas Exploration Development Corporation, należącej do chińskiego koncernu CNPC. Cena sprzedaży miała wynieść  około 1 mld dol. Oprócz Wankor, Rosnieft zaproponował hinduskiemu OVL udział w polu Jurubczeno-Tokomskoje  z największymi zasobami gazu w Syberii Wschodniej. Pole było dawniej własnością Jukosu, a zostało przejęte przez Rosnieft w maju 2007.

Złoża węglowodorów pola Jurubczeno-Tokoskoje szacuje się na około 991 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Wydobycie planowane jest od 2017, The Economic Times poinformował, że pełne wydobycie z pola – 5 mln ton rocznie lub 100 tys. baryłek dziennie – spodziewane jest  od 2019 r.

OVL koncentruje się na wspieraniu bezpieczeństwa energetycznego Indii poprzez udział w poszukiwaniach i wydobyciu zagranicznych złóż ropy i gazu. W tym sektorze jest zaangażowany w Rosji od lipca 2001 r., kiedy to hinduska spółka nabyła 20 proc. udziałów w projekcie Sachalin-1.

Hinduskie koncerny państwowe dotychczas były najbardziej zaangażowane w poszukiwania i wydobycia ropy w regionie Tomska, w Syberii Zachodniej. W styczniu 2009 r. strona hinduska nabyła tam udziały za 2,1 mld dol. przejmując obszar operacyjny 14 koncesji na obszarze 12.690 km2.

OVL  w ramach swoich udziałów w poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu za granicą, prowadzi prace w 16 państwach realizując 33 duże projekty.