Indie dzierżawią gazowce pod dostawy gazu łupkowego z USA

22 września 2015, 12:00 Alert
Tankowiec LNG Coral Energy
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

(Energy Sector News in India/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Największa indyjska spółka gazowa GAIL ponownie ogłosiła przetarg na dzierżawę dziewięciu statków służących do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Przetarg został podzielony na trzy części. Każda z nich dotyczy trzech statków, z czego jeden z każdej musi być zbudowany w indyjskiej stoczni.

Po przedłużeniu w lutym terminu przetargu GAIL zgromadził zaledwie 7 mld dolarów dla wydzierżawienia dziewięciu gazowców służących dla transportu gazu ze Stanów Zjednoczonych z zastrzeżeniem, że trzy z nich zostaną zbudowane w Indiach. Jednakże do tej pory żadna z zagranicznych stoczni nie chciała podzielić się technologią do budowy gazowców LNG. Obecnie po przeprowadzeniu rozmów koreański Samsung Heavy Industries, Hyundai Heavy Industries, Deawoo Shipbuilding & Marine Engineering zgodziły się współpracować z indyjskim Cochin Shipyard, L&T Shipbuilding oraz Pipapav Shipyard. Współpraca technologiczna jest konieczna ponieważ żadna z indyjskich stoczni nie budowała statku tego typu.

Po tym wszystkim GAIL ponownie ogłosiła przetarg na dzierżawę dziewięciu okrętów. W dokumentacji nowego przetargu zakłada się, że indyjskie stocznie powinny posiadać 5-13 procent udziałów w każdym ze wspomnianych gazowców. Pierwotnie ten warunek się nie pojawił. Przy czym sam GAIL otrzyma do 10 procent udziałów w każdym z okrętów a państwowa spółka stoczniowa Shipping Corporation of India, która operuje flotą zarówno na liniach wewnętrznych jak i międzynarodowych będzie miało prawo do 26 procent udziałów.

GAIL planuje, że okręty będą wydzierżawione na okres 18 lat. Przy czym zagraniczne stocznie powinny dostarczyć statki w terminie do 31 maja 2019 roku a te które zostaną zbudowane w indyjskich stoczniach powinny być dostarczone między 1 czerwca 2022 roku a 30 czerwca 2023 roku.

Należy przypomnieć, że w sierpniu 2014 roku GAIL ogłosił międzynarodowy przetarg na wydzierżawienie dziewięciu wybudowanych statków służących dla transportu ze USA do 5,8 mln ton LNG rocznie. Zgodnie z jego warunkami trzy statki powinny zostać wybudowane w Indiach. Jednakże został on zakończony bez rozstrzygnięcia ze względu na brak zainteresowania ze strony spółek zagranicznych, które nie chciały angażować się w produkcję w Indiach a tym bardziej podzielić się technologią z miejscowymi firmami. Z początku przetargu zostało przełożony na okres od 30 października do 4 grudnia 2014 roku a następnie z 6 stycznia do 17 lutego 2015 roku. Po tym przetarg został całkowicie anulowany.

Warto wspomnieć, że obecnie Indie importują do 75 procent swojego zapotrzebowanie na energię. W szczególności Delhi są zainteresowane importem skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Iranu.

Więcej: Indie chcą kupować LNG od Iranu
Ponadto, jak informował 30 lipca BiznesAlert.pl, powołując się na portal Hydrocarbons Technology, w celu zapewnienia surowca dla swoich rosnących potrzeb Indie zamierzają wskrzesić wart 7 mld dolarów projekt gazociągu Mir, biegnącego z Iranu poprzez terytorium Pakistanu. Decyzja jest efektem niedawno podpisanego porozumienia jądrowego pomiędzy Iranem oraz tzw. ,,szóstką” międzynarodowych negocjatorów, zgodnie z którym Teheran otworzy dostęp do swoich obiektów jądrowych w zamian za zniesienie sankcji na eksport surowców energetycznych.