Infrastruktura Zachodu jest na celowniku sabotażystów Rosji po wybuchach Nord Stream 1 i 2

24 stycznia 2023, 07:15 Alert

Pasmo incydentów z udziałem strategicznej infrastruktury, w tym energetycznej, w Europie rodzi obawy ekspertów, że sabotaż Nord Stream 1 i 2 to dopiero początek. Rosjanie mieli reaktywować jednostkę sabotażystów pamiętającą czasy sowieckie.

Klawiatura. Fot. Wikipedia Commons
Klawiatura. Fot. Wikipedia Commons

Szereg incydentów z udziałem infrastruktury w Europie mógł mieć związek z sabotażem lub szpiegostwem Rosji. Pojawiają się od wybuchów gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 z września 2022 roku. W październiku po wysadzeniu Mostu Kerczeńskiego doszło do cyberataku na koleje w Niemczech. Potem doszło do blackoutu Bornholmu w Danii po odcięciu kabla energetycznego ze Szwecji. Następnie we Francji ktoś odciął naraz trzy kable internetowe łączące południe Francji i Włoch. Także w październiku 2022 roku Norwedzy poinformowali o zaskakującej aktywności dronów w pobliżu infrastruktury energetycznej zapewniającej Europie węglowodory spoza Rosji, w tym zaopatrującej Baltic Pipe.

Szpiegostwo i sabotaż mają być głównym zajęciem tajemniczej Jednostki 29155. – Ze wszystkich dostępnych źródeł wynika, że Jednostka 29155 istnieje co najmniej od 2009 roku. Składa się z małej liczby pracowników, prawdopodobnie około 200 ludzi, a także 20-40 oficerów operacyjnych – mówi Joseph Fitsanakis, profesor badań nad wywiadem i bezpieczeństwem Coastal Carolina University w rozmowie z Al-Jazeerą. Jednostka ma mieć przeszłość w czasach sowieckich, kiedy planowane były akcje sabotażu na dużą skalę na Zachodzie. Władimir Putin miał powrócić do takich metod.

Zachód odpowiedział wzmocnioną współpracą Unii Europejskiej i NATO w ramach ochrony infrastruktury strategicznej w energetyce oraz cyberprzestrzeni. Została podkreślona rola autostrad cyfrowych, bo według ministerstwa spraw zagranicznych Australii 95 procent ruchu internetowego odbywa się z pomocą niespełna 200 kabli światłowodowych. Tymczasem Szwecja zatrzymała 22 listopada parę Rosjan z Jednostki 29155, którzy mieli od lat przyglądać się infrastrukturze krytycznej. Ich adres zamieszkania w Moskwie miał według The Bellingcat służyć za przykrywkę wielu agentom wywiadu rosyjskiego, w tym mózgowi operacji zatrucia dysydenta Siergieja Skripala w Londynie, majora-generała Denisa Sergiejewa.

Al-Jazeera konstatuje, że po sabotażu Nord Stream 1 i 2 będzie dochodzić do kolejnych incydentów, które zagrożą bezpieczeństwu energetycznemu i informatycznemu Europy.

Warto dodać, że służby polskie zatrzymały nurków prowadzących niezidentyfikowaną aktywność w pobliżu strategicznej infrastruktury Polski w Gdańsku. Oficjalnie chodziło o grupę Hiszpanów, którzy tłumaczyli się, że szukali tam bursztynu. Służby przekonują, że charakter ich działalności był kryminalny.

Al-Jazeera/Wojciech Jakóbik

Decyzja KE ws. przejęcia Lotosu przez Orlen zostanie przedstawiona w pierwszym półroczu tego roku