Innowacje firmy Ericsson przyspieszają wprowadzenie Internetu Rzeczy (IoT)

10 września 2015, 15:30 Infrastruktura

Usprawnienia globalnych sieci komórkowych sprzyjają przyjęciu Internetu Rzeczy (IoT) przez rynek masowy. Nowe oprogramowanie współpracuje z niedrogimi urządzeniami, wydłuża czas pracy baterii, poprawia zasięg w budynkach i w terenie oraz oferuje priorytetyzację usług. Pokazy na żywo przygotowane wraz z wiodącymi partnerami ekosystemu odbywają się podczas CTIA Super Mobility 2015 w Las Vegas w dniach 9-11 września.

Globalna, stale rosnąca sieć Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things) budowana była przez ostatnie 20 lat by zapewnić zasięg, bezpieczeństwo i niezawodność niezbędną do stosowania inteligentnych urządzeń. Sieci komórkowe pokrywają zasięgiem 90 procent populacji świata, ale nawet przy istniejących sieciach, liczba segmentów odczytu umożliwiających masowe wprowadzenie Internetu Rzeczy pozostała. Dlatego też Ericsson podejmuje to wyzwanie za pomocą nowych, ulepszonych, dedykowanych pakietów oprogramowania i usprawnień ekosystemu, które przyspieszą asymilację Internetu Rzeczy z korzyścią zarówno dla branży, jak i konsumentów.

Alain Maloberti, starszy wiceprezes Orange Labs Networks, Orange, mówi: „Internet Rzeczy niesie ogromny potencjał. Angażujemy się we współpracę z kluczowymi firmami w sektorze Internetu Rzeczy by wspierać innowacje, które poprawiają codzienne życie naszych konsumentów i klientów biznesowych. Naprawdę cieszymy się widząc współpracę firmy Ericsson z najważniejszymi uczestnikami tego ekosystemu nad rozwiązaniem problemów dotyczących kosztów, zasięgu i żywotności baterii, które utrudniają masowe wprowadzenie zastosowań IoT. Wiemy, że najlepsze jeszcze przed nami”.

Park Jin-hyo, starszy wiceprezes i szef Network R&D Center, SK Telecom, mówi: „Naszą ambicją jest nadanie tempa sieciom mobilnym, więc już teraz aktywnie budujemy infrastrukturę dla technologii 5G, która będzie obejmować ewolucję obecnego LTE i innowacje napędzane przez zastosowania IoT. Podstawą wszystkich naszych działań jest łączność, a najnowsze innowacje firmy Ericsson usprawniają działanie sieci i urządzeń, więc możemy rozwijać w Korei nowe możliwości IoT. To z pewnością przyspieszy wprowadzenie IoT i umożliwi nam szybkie dotarcie do naszych klientów z przydatnymi usługami IoT”.

Obecnie istnieje ponad 230 milionów komórkowych subskrypcji typu machine-to-machine (M2M) dla urządzeń IoT, ale pewne problemy ograniczały potencjał wprowadzenia go w masowej skali dla rozmaitych zastosowań, na przykład: koszt urządzeń IoT, żywotność baterii urządzenia, zasięg sieci komórkowych w oddalonych lokalizacjach i w głębi budynków.

Matt Hatton, założyciel i dyrektor wykonawczy Machina Research, mówi: „Do prawdziwego rozkwitu IoT niezbędna jest standaryzacja i interoperacyjność. Współpracując ze znanymi firmami, takimi jak Intel, czy spółkami sektora IoT, na przykład Altair, Sequans i Telit, Ericsson gwarantuje, że możliwości poprawy nie zostaną przegapione, a urządzenia i ekosystemy sieci będą rozwijane w zsynchronizowany sposób”.

Owocem współpracy z partnerami ekosystemu jest nowe oprogramowanie Ericsson IoT Networks Software 16B, które zapewnia:

Obniżenie kosztu urządzeń IoT- Nowe oprogramowanie obsługuje LTE Kategorii 0 z półdupleksem w FDD, co skutecznie ogranicza funkcjonalność i możliwości do tych wymaganych ściśle dla zastosowań IoT, takich jak wielkoformatowe czujniki i inteligentne mierniki. To uproszczenie obniża koszty o 60 procent w porównaniu z Kategorią 4.

Dłuższą żywotność baterii – 10-letni okres żywotności baterii to jeden z celów 5G i Ericsson wprowadza dwie nowe wersje oprogramowania poprawiające wydajność energetyczną, które osiągają ten cel dla istniejących urządzeń IoT.

rds_ceiling_1

Tryb oszczędzania energii w urządzeniach dla LTE i GSM to nowa funkcja umożliwiająca stan głębokiego uśpienia, natomiast Extended Discontinuous Reception (DRX) dla GSM wydłuża cykle głębokiego uśpienia w trybie nieaktywnym.

Poprawę zasięgu w budynkach – Oprogramowanie zwiększające zasięg dla GSM zapewnia poprawę o 20 dB, co stanowi siedmiokrotny wzrost w zakresie niskokosztowych zastosowań. Umożliwia to wykorzystanie zastosowań IoT w oddalonych lokalizacjach i w podziemnych częściach budynków.

Ken Stewart, Chief Wireless Technologist and Fellow, Intel Corporation, mówi: „Łączność jest kluczem do masowego wdrożenia nowych zastosowań IoT w inteligentnych miastach i przemyśle. Intel pomaga przygotować ścieżkę dla szybkiego rozwoju IoT prowadząc badania i opracowując nowoczesne technologie oraz współpracując ściśle z partnerami ekosystemu. Z przyjemnością współpracujemy z firmą by Ericsson wspólnie wypracować standardy dla rozwiązań, które mogą być natychmiast wykorzystane przez operatorów istniejących sieci”.

Dodatkowe zalety tej wersji oprogramowania polegają na umożliwieniu priorytetyzacji usług, a co za tym idzie optymalizacji zasobów, przy obsłudze różnorodnych zastosowań IoT. Przy rosnącej liczbie urządzeń IoT podłączonych do sieci, ważna jest możliwość priorytetyzacji urządzeń i usług, zwłaszcza w okresach dużego natężenia ruchu sieciowego.

IoT QoS Admission Control dla GSM umożliwia priorytetyzację urządzeń próbujących uzyskać dostęp do sieci, nadając sprzętowi medycznemu wyższy priorytet niż opomiarowaniu mediów, może też nawet odłączyć tymczasowo urządzenia o niskim priorytecie w razie ograniczeń przepustowości. Ta funkcja jest już obsługiwana w LTE.

radio_dot_8445_big

Arun Bansal, starszy wiceprezes i szef Business Unit Radio, Ericsson, mówi: „Przyspieszamy rozwój IoT w istniejących sieciach LTE i GSM by zapewnić globalne fundamenty dla ogromnej grupy nowych konsumentów, zastosowań przemysłowych i rządowych, od Inteligentnych Miast po usieciowione gospodarstwa rolne.

Dzięki naszym głównym klientom krajowym i międzynarodowym, takim jak SK Telecom czy Orange, oraz partnerom ekosystemu, takim jak Intel, współtworzymy kompleksową sieć IoT i rozwiązania sprzętowe, które wykorzystują możliwości niezawodnych, globalnie skalowalnych systemów i usług opartych na standardach. Te innowacje kierują naszych klientów – operatorów sieci mobilnych – w stronę 5G”.

Gartner przewiduje, że IoT przyniesie wzrost wartości rzędu 1,9 biliona USD we wszystkich sektorach w 2020 r. Ericsson odgrywa ważną role na wszystkich poziomach transformacji IoT, od wprowadzenia na rynek przez przedsiębiorstwa i procesy biznesowe, po platformy, chmury i łączność radiową.

Dynamiczny ekosystem obejmujący urządzenia, usługi i sieci jest kluczem do sukcesu we wdrożeniu IoT na masowy rynek. Ericsson, wraz z wiodącymi uczestnikami ekosystemu, rozwija najważniejsze funkcjonalności standaryzacji i pomaga wprowadzić na rynek urządzenia IoT szybciej dzięki testowaniu ich interoperacyjności (IoDT).  Ericsson i najważniejsi partnerzy ekosystemu zaprezentują rozwiązania IoT obsługiwane przez najnowsze wersje oprogramowania tej firmy na stoisku Ericsson #4322 podczas CTIA Super Mobility 2015 w Las Vegas, które odbędzie się w dniach 9-11 września. Pokazy będą obejmować:

  • Zwiększony zasięg dla GSM, we współpracy z Intel
  • Wydłużona żywotność baterii dzięki Trybowi oszczędzania energii w komercyjnym chipsecie/module LTE, we współpracy z Altair i Telit
  • Prototyp LTE Kategorii 0 z obsługą półdupleksu dla niskokosztowych urządzeń, we współpracy z Sequans

Oprogramowanie Ericsson Network Software 16B wspiera istniejące sieci LTE i 3G równocześnie spełniając szczególne wymagania IoT.

Źródło: Ericsson Polska