Integracja bałtyckiego rynku energii elektrycznej z Europą zagraża Kaliningradowi?

15 kwietnia 2015, 10:05 Alert

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Jak piszą dziennikarze Reutersa integracja rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich może zagozić rosyjskiej eksklawie odcięciem od dostaw energii elektrycznej.

Plan łączenia rynków zakłada proces 10- letniale może pozbawić Obwód Kaliningradzki dostaw energii elektrycznej, co dodatkowo podnosi napięcie w regionie – podaje Reuters.

Łotwa korzysta z przewodnictwa w Unii Europejskiej i promuje budowę nowych połączeń transgranicznych do 2020 roku. Ryga planuje dostosować funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej do standardów europejskich, których nie spełnia sieć kaliningradzka. W ten sposób ich funkcjonowanie może przestać być kompatybilne a Rosjanie w Obwodzie zostaną odcięci od dostaw energii.

Łotysze przyznają, że Rosjanie mają do 10 lat na przygotowania.- Decyzja o wyjściu z rosyjskiego systemu IPS/UPS będzie wymagała inwestycji na skalę miliardów euro w infrastrukturę i moce wytwórcze ale najpierw potrzebne są decyzje polityczne na najwyższym szczeblu – powiedziała Reutersowi Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odniosła się w ten sposób do inicjatywy połączenia bałtyckich rynków energii z polskim.