Interkonektory obniżają cenę energii na Litwie

3 lutego 2017, 11:00 Alert

W 2016 r. średnia cena prądu w litewskiej strefie handlu „Nord Pool“ była najniższa przez całą historię giełdy i wynosiła 36,5 EUR/MWh. W roku ubiegłym cena prądu na rynku była o 13 proc. mniejsza niż w 2015 r. oraz o jedną czwartą niższa niż w latach 2013 i 2014 – informuje Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

W 2016 r. łącze „LitPol Link“ było dostępne dla rynku w 96 proc., a „NordBalt“ w 78 proc. w ciągu roku. Listopad stał się historycznym miesiącem na giełdzie „Nord Pool”, ponieważ po raz pierwszy średnia cena prądu w strefach handlu Litwy i Łotwy była mniejsza niż w Szwecji. Międzynarodowe łącza między Łotwą i Estonią były obciążone o jedną czwartą mniej niż w roku 2015.

LitPol Link to napowietrzne połączenie elektroenergetyczne łączy Ełk z litewskim  Alytus o długości 163 km i mocy 500 MW. Według założeń dzięki jego rozbudowie państwa bałtyckie mają zsynchronizować swoje systemy energetyczne z systemami państw europejskich.

NordBalt to podmorski interkonektor łączący litewską Kłajpedę ze szwedzkim Nybro o długości 450 km i mocy 700 MW. Pozwolił on na połączenie sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich z siecią skandynawską.

Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej