Biały Dom: Zaporoska Elektrownia Jądrowa powinna zostać wyłączona z użytkowania

30 sierpnia 2022, 12:17 Alert

USA twierdzą, że Rosja powinna zdemilitaryzować tereny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Rzecznik prasowy Białego Domu dodał, że dodatkowo powinno nastąpić wyłączenie reaktorów atomowych.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa fot. Wikimedia

Rzecznik Białego Domu, powiedział w poniedziałek 29 sierpnia, że rosyjskie wojska powinny odstąpić z terenów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. To największa elektrownia jądrowa w Europie, dlatego rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby dodał, że reaktory jądrowe powinny zostać wyłączone z użytkowania.

– Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, a sama siłownia powinna zostać poddana kontrolowanemu wyłączeniu – oświadczył John Kirby.

Kirby dodaje, że demilitaryzacja oraz wyłączenie elektrowni będzie działaniem na rzecz bezpieczeństwa. – Uważamy też, że Rosja powinna zgodzić się na utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni (…) W międzyczasie, jak uważamy, kontrolowane wyłączenie reaktorów atomowych byłoby najbezpieczniejszą i najmniej ryzykowną opcją w krótkim terminie – powiedział rzecznik.

Wizyta MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Również w poniedziałek 29 sierpnia, zapowiedziano wizytę przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), o czym informowaliśmy wczoraj w BiznesAlert.pl. W związku z wizytą, rzecznik Białego Domu podkreślił, że ważne jest udostępnienie przez rosyjskie służby, dojścia do zakładu dla MAEA. – Rosja powinna zapewnić bezpieczny i nieograniczony dostęp dla tych niezależnych inspektorów – zaznaczył Kirby.

Według Stanów Zjednoczonych, Zaporoska Elektrownia Atomowa jest „zakładnikiem” Rosji. To punkt strategiczny na mapie Ukrainy, ponieważ dostarcza energię dla dużej części południowej Ukrainy, o czym mówił przedstawiciel USA. Rzecznik dodał, że Federacja może wykorzystać zasoby elektrowni i przekierować prąd do Rosji.

 

Rosja odrzuciła konsensus o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

W piątek 26 sierpnia, Rosja odrzuciła przyjęcie w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Stronami jest 191 państw, a Departament Stanu USA twierdzi, że postawa Federacji ma związek z Zaporoską Elektrownią Jądrową.

– Tylko Federacja Rosyjska zdecydowała się zablokować konsensus w sprawie dokumentu końcowego 10. konferencji przeglądowej ONZ układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Zrobiła to jedynie dlatego, aby zablokować stwierdzenie, potwierdzające poważne niebezpieczeństwo radiacyjne w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie – podano w oświadczeniu.

Takie stanowisko podziela również rząd Francji. – Całą odpowiedzialność za blokadę ponosi jedno państwo – Rosja, która nie chciała, aby sytuacja ukraińskich instalacji atomowych została wymieniona przez państwa-strony NPT – podano w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

Dziś 30 sierpnia, do Kijowa przyjechało 14 przedstawicieli ONZ, którzy specjalizują się w energii jądrowej. Eksperci mają w planach wizytę w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Zaporoska ELektrownia Jądrowa to największy tego typu obiekt w Europie. Zakład dostarcza energie do znacznej części Ukrainy, a Rosja przejęła elektrownie w marcu. Do tej pory w Zaporożu znajdują się ukraińscy pracownicy. W ostatnim czasie, Rosja i Ukraina oskarżały się wzajemnie o atakowanie obiektu. ONZ wezwał również Rosję do wycofania wojsk z terenu elektrowni.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

Inspektorzy MAEA odwiedzą Elektrownię Zaporoże. Ukraińcy ostrzegają przed katastrofą