Iran będzie sprzedawał ropę Rosji

22 lutego 2017, 06:46 Alert

Iran ogłosił we wtorek, że przez najbliższe 15 dni będzie sprzedawał Rosji 100 tysięcy baryłek ropy dziennie, otrzymując za to zapłatę w połowie w gotówce, a w połowie w towarach i usługach – podała Irańska Studencka Agencja Prasowa (ISNA).

Według niej szczegóły tego porozumienia przedstawił irański minister do spraw ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh po spotkaniu z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem w Teheranie.

“Oczywiście byliśmy gotowi podpisać umowę dziś wieczorem, ale nasz rosyjski partner spieszył się i musiał jechać na lotnisko” – powiedział Zanganeh. Dodał, że szereg irańskich spółek podpisało już odpowiednie porozumienia ze spółkami rosyjskimi.
Cytowany przez ISNA Zanganeh zaznaczył, że Rosja będzie honorować podjętą w listopadzie przez Organizację Państw Eksportujących Ropę (OPEC) decyzję o ograniczeniu kwot wydobywczych i zmniejszy swą produkcję o około 300 tys. baryłek ropy dziennie.

Jak podała agencja TASS, Zanganeh oświadczył dziennikarzom, że rozmawiał z Nowakiem o możliwości wymiany ropy na towary w ramach swapów. W przeszłości z tej formy handlu z Iranem korzystały już Azerbejdżan, Turkmenistan i Kazachstan, otrzymując w portach Zatoki Perskiej ropę do dalszej odsprzedaży.

Polska Agencja Prasowa