Iran chce przekonać USA do porzucenia sankcji

2 stycznia 2017, 11:45 Alert
P5+1 Talks With Iran in Geneva, Switzerland
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

10 stycznia w Wiedniu dojdzie do spotkania wspólnej komisji na rzecz realizacji porozumienia nuklearnego, w której skład wchodzą przedstawiciele Iranu oraz sześciu państw mediatorów – poinformowała Europejska Służba Działań Zewnętrznych.

Podczas spotkania ma zostać omówiony proces realizacji wspomnianego porozumienia. Posiedzenie komisji zostało zwołane z inicjatywy Iranu, który chce rozmawiać o decyzji amerykańskiego Kongresu, który udzielił zgodę prezydentowi na przedłużenie o kolejne 10 lat nałożonych na Teheran sankcji. Ustępujący prezydent Barack Obama odmówił podpisania dokumentu, przy czym decyzja Kongresu stała się prawomocna bez jego podpisu.

Rozmowy mają dotyczyć w szczególności kwestii podjętych w piśmie irańskiego ministra spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif skierowanego do szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini, która koordynuje działania wspomnianej komisji.

W datowanym na 16 grudnia 2016 roku dokumencie Zarif podkreślił fakt, że Iran w pełni wywiązuje się z zobowiązań podjętych w porozumieniu nuklearnym.

Pod koniec ubiegłego roku Iran, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy (Grupa P5+1) opublikowały osiem wcześniej nieznanych dokumentów potwierdzających, że Teheran nie narusza umowy o limitach związanych ze wzbogacaniem uranu.

Była to reakcja na ostrzeżenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że jeżeli Iran nie spowolni procesu wzbogacania uranu to może przekroczyć limit zawarty w porozumieniu w sprawie irańskiego programu nuklearnego a więc 300 kg. W momencie podpisania porozumienia Teheran posiadał 100 kg wzbogaconego uranu.

Z opublikowanych dokumentów wynika, że nie jest możliwe aby posiadany przez Iran nisko wzbogacony uran został przetworzyć w wysoce wzbogacony i dlatego nie obejmuje on wspomnianego limitu 300 kg.

Zdaniem portalu Neftegaz.ru publikacja dokumentów może mieć związek z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, który wcześniej nazwał porozumienie nuklearne z Iranem za katastrofę i obiecał jego rewizję.

Iran, USA, Wielka Brytania, Chiny, Rosja, Francja oraz Niemcy (Grupa P5+1) osiągnęły porozumienie w sprawie irańskiego programu jądrowego w lipcu 2015 roku. Dotyczyło ono stopniowego znoszenia sankcji nałożonych na Iran w zamian za współprace przy programie jądrowym tego kraju i rygorystycznej kontroli instalacji jądrowych. Niektórzy członkowie Kongresu USA już wówczas wyrazili głębokie zaniepokojenie umową ostrzegając, że Teheran może uniknąć kontroli i korzystając ze zniesienia sankcji, może destabilizować sytuacje w regionie.

Neftegaz.ru