Iran chwali się nowym pociskiem Fateh-313

24 sierpnia 2015, 09:00 Alert
Dron

(IBTimes/Patrycja Rapacka)

Iran ujawnił informację o posiadaniu nowego, precyzyjnie naprowadzanego pocisku rakietowego, który może razić cele w zasięgu 300 mil. Tego samego dnia ogłoszono zestrzelenie drona zwiadowczego na zachodzie kraju przy granicy z Irakiem. Podczas ceremonii z okazji Dnia Przemysłu Obronnego prezydent Rouhani powiedział, że nowa rakieta otrzyma nazwę Fateh-313, czyli „Zdobywca”. To oznacza, że Iran dołącza do ekskluzywnego klubu państw posiadających rakiety o zasięgu ponad 500 kilometrów, napędzanych paliwem stałym.

Nowa broń ma być masowo produkowana z użyciem lokalnych komponentów. Powstała przez udoskonalenie swojej poprzedniczki – Fateh-110. Nowy pocisk ma większą żywotność i może być wystrzelony w bardzo krótkim czasie w porównaniu do poprzedniej wersji pocisku.

Należy przypomnieć, że prace nad nową rakietą nie są przedmiotem podpisanego niedawno porozumienia, dotyczącego broni nuklearnej.

W zeszłym roku Iran skopiował skutecznie dla własnych celów strukturę amerykańskiego drona Lockheed Martin RQ-170. Maszyna miała zostać, zdaniem ministerstwa obrony Iranu, zestrzelona przez system obrony przeciwlotniczej.

Więcej:

Izrael z niepokojem testuje system antyrakietowy i z niepokojem obserwuje Iran

Wyścig po irańskie kontrakty trwa. Rosja kusi Teheran projektami zbrojeniowymi

Amerykanie używają dronów do walki z Państwem Islamskim