font_preload
PL / EN
Alert 15 października, 2015 godz. 15:30   
REDAKCJA

Iran daje pierwszeństwo sąsiadom przed Europą

Iran

(Natural Gas Europe/Teresa Wójcik)

Irański zastępca ministra ds. ropy, zajmujący się planowaniem i monitorowaniem zasobów węglowodorowych Mansour Moazzami powiedział, że Teheran zamierza uznać za priorytet eksport gazu do krajów sąsiadujących. Europa nadal będzie zajmować wysoką pozycję w irańskim programie sprzedaży gazu. Szansą dla sektora prywatnego jest możliwość eksportu FLNG – donosi Shana, irańska agencja informacyjna związana z ministerstwem ropy Iranu.  

Według wiceministra Moazzami, jego kraj będzie również eksportować benzyny, oleje mazutowe już od 2016 roku. Moazzami twierdzi też, że dzięki polityce prezydenta Hassana Rouhani wydobycie ropy w Iranie zwiększy się o 200 tys. baryłek dziennie, a za dwa lata nawet o 2,7 mln baryłek dziennie.  

W zeszłym tygodniu, Hamidrez Araqi, dyrektor zarządzający Państwowej Irańskiej Spółki Gazowej powiedział, że Teheran jest zainteresowany  eksportem gazu do Europy, za pośrednictwem gazociągów lub w postaci LNG. – Opłaca się eksportować gaz do krajów sąsiednich, a będziemy mogli go eksportować też do Europy tranzytem przez Turcję, dzięki zawarciu porozumienia nuklearnego – skomentował Araqi.