Iran i Azerbejdżan synchronizują systemy elektroenergetyczne

28 lipca 2015, 07:45 Alert
elektryczność

(Trend/Patrycja Rapacka/Piotr Stępiński)

Wiceminister Energetyki Iranu Houshang Falahatian zamierza odwiedzić Azerbejdżan. Celem wizyty jest dokończenie prac nad synchronizacją systemów elektroenergetycznych energetycznych obu państw oraz podpisanie nowego traktatu dotyczącego tych kwestii, o czym poinformował Falahatian 27 lipca.

– Ustalenie taryf za elektryczność będzie przedmiotem rozmów podczas naszego spotkania w Azerbejdżanie –  powiedział przedstawiciel Iranu.  – Wcześniej Iran i Azerbejdżan podzieliły się kwestią synchronizacji systemów energetycznych. Zbudowano elektrownie i sieci przesyłowe. Infrastruktura jest w pełni gotowa. Mamy nadzieję że końcowe porozumienie zostanie osiągnięte i podpiszemy traktat o synchronizacji systemów energetycznych jeszcze podczas tej wizyty”.

Wiceminister energetyki Iranu powiedział też, że Iran poinformował Azerbejdżan o gotowości do podpisania porozumienia o zakupie prądu po zsynchronizowaniu systemów energetycznych obu państw. – Co więcej, Azerbejdżan wyraził zainteresowanie inwestycjami w energię odnawialną w Iranie, w tym w budowę elektrowni geotermalnych, co przyjęliśmy z zadowoleniem” – powiedział entuzjastycznie przedstawiciel Iranu.Wcześniej Iran ogłosił nowe taryfy za energię elektryczną, która będzie produkowana w nowych elektrowniach. Według przedstawicieli rządu, gwarantują one zaspokojenie potrzeb na 20 lat.

Falahatian zaprosił azerskich inwestorów do Iranu.

„Synchronizacja naszych systemów energetycznych stworzy bazę dla przyszłej wymiany elektryczności z państwami trzecimi, w tym z Rosją”.

Po zsynchronizowaniu systemów obu krajów Iran będzie mógł sprzedawać prąd do Rosji, a Azerbejdżan do Afganistanu i Iraku.

Wcześniej irański ambasador w Baku powiedział, że oba państwa zgodziły się w kwestii transferu energii z Azerbejdżanu do Iraku i Afganistanu przez Iran.