Iran może nie wznowić rozmów o porozumieniu nuklearnym do listopada 2021 roku

1 września 2021, 10:00 Alert
iran flaga
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

W najbliższym czasie Iran może nie wznowić rozmów o przywróceniu porozumienia nuklearnego z 2015 roku. – Nowy rząd musi się ugruntować, aby mógł podjąć jakąkolwiek decyzję w tej sprawie – mówi minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabdollahian.

25 sierpnia ministrowie irańscy zostali zatwierdzeni na swoich stanowiskach. Oznacza to, że rozmowy nie mogą zostać wznowione przed październikiem lub listopadem. Tak późny dialog o porozumieniu nuklearnym może utrudnić Iranowi powrót na światowe rynki ropy przed końcem roku.

– Druga strona rozumie, że ten proces potrwa kilka miesięcy. Nowy rząd musi się ugruntować, żeby mógł podjąć jakąkolwiek decyzję w tej sprawie – powiedział minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian w wywiadzie dla telewizji państwowej. Amirabdollahian nie podał konkretnej daty.

Bloomberg podkreśla, że porozumienie było blisko, jednak rozmowy z USA, Unią Europejską, Wielką Brytanią, Rosją i Chinami zostały zawieszone w czerwcu, gdy Ebrahim Raisi został wybrany na Prezydenta Iranu.

Bloomberg/Jędrzej Stachura

Iran wznowił eksport produktów naftowych do Afganistanu