Nowa propozycja Iranu w cieniu zatrzymań tankowców. Chodzi o ropę

26 lipca 2019, 07:00 Alert

Gazeta Jerusalem Post donosi, że Irańczycy są gotowi zaakceptować powrót do porozumienia nuklearnego (JCPOA) bez udziału Stanów Zjednoczonych, jeżeli te zniosą sankcje uniemożliwiające handel ropą irańską.

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Wiceminister spraw zagranicznych Abbas Aragczi zaproponował w Paryżu plan alternatywny do propozycji prezydenta Emmanuela Macrona. Francuski przywódca proponował zatrzymanie wzbogacania uranu w Iranie w zamian za zamrożenie sankcji USA na obecnym poziomie. Aragczi zaproponował, że Iran przestanie domagać się powrotu Amerykanów do JCPOA w zamian za zniesienie sankcji uniemożliwiający handel ropą z wykorzystaniem międzynarodowego systemu bankowego. Obecnie Iran musi ukrywać takie transakcje lub stosować barter ze względu na obostrzenia USA.

Temperaturę rozmów podnosi fakt, że irański tankowiec naftowy został zatrzymany w pobliżu Gibraltaru przez jednostki brytyjskie, a potem podobna jednostka brytyjska została zatrzymana w Cieśnienie Ormuz przez Irańczyków.  Mimo to strony kontynuują rozmowy.

Jerusalem Post/Wojciech Jakóbik